Başarılı orkestra şefi Nisan Ak ve arpist Beste Toparlak’ın yeni albümü, Apple Müzik Türkiye’nin zirveler listesinde!


Türkiye’nin sayılı kadın orkestra şeflerinden biri olarak Amerika’da ülkemizi başarıyla temsil eden Nisan Ak, arpist Beste Toparlak’la birlikte 18 Şubat 2022 tairhinde çok beklenen Händel Si Bemol Arp Konçertosu albümünü yayınladı.

Nisan Ak’ın müzik direktörü olduğu Bruch Oda Orkestrası ile yayınladığı bu ilk albümün kayıtları Amerika’da yapılırken, Türkiye’de Hakan Kurşun tarafından yayına hazırlandı.

Yayınlandığı ilk 24 saat içerisinde Apple Müzik Türkiye tarafından zirvedekiler listesine dokuzuncu sıradan giriş yapan albüm, Apple ve Fizy gibi birçok platformda ön sayfadan yayınlandı. Tarkan’ın son albümüyle aynı gün çıkan albüm, klasik müzik dinleyicilerinin büyük bir beğenisiyle karşılandı.

Künye Bilgileri:

Orkestra Şefi: Nisan Ak

Solist: Beste Toparlak

Orkestra: Bruch Chamber Orchestra

Recording: Steve Borders

Mixing :Bradley Fuller

Mastering: Hakan Kurşun

Recording location: Koger Center for the Arts

Recording Date: 27-28 May 2021

Photo: Ogun Akgul

Art Direction: Nisan Ak

Music Production: Hakan Kursun & Nisan Ak

Release date: 18.02.2022

Label: 2022 Pb Muzik Ltd.

Nisan Ak, Beste Toparlak, Bruch Chamber Orchestra-George Frideric Händel: Harp Concerto in B-Flat, Op. 4, No. 6

– Apple Music Türkiye Ana Sayfa Banner

– Apple Music Türkiye Ana Sayfa En İyi Yeniler

– Apple Music Türkiye Zirvedekiler: Türkiye Çalma Listesi 

– Apple Music Türkiye Dünya Müziği Sayfası Ana Banner

– Apple Music Türkiye Dünya Müziği Sayfası Popüler Şarkılar

– Apple Music Türkiye Klasik Müzik Ana Banner

– Fizy Ana Sayfa Banner

Nisan Ak

2019 yılında Forbes Türkiye tarafından, 30 yaş altı en başarılı 30 ismin seçildiği “30 under 30” kulübüne seçilme ayrıcalığına erişen orkestra şefi, eğitimci, ve besteci Nisan Ak, Columbia-South Carolina’daki Bruch Oda Orkestrası’nın müzik direktörüdür. Devamlı şeflik pozisyonlarının yanı sıra, Aiken Senfoni Orkestrası’nın asistan şefliğini sürdürmektedir. 30 yaşındaki Ak, South Carolina Üniversitesi’nde Orkestra Şefliği alanında doktorasını bitirmiştir.

İstanbul doğumlu Nisan Ak, yüksek lisans eğitimine kadar Türkiye’de eğitimini sürdürdü. Avni Akyol Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ni bitirdikten sonra, İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne birincilikle girdi ve kompozisyon alanında çalışmalar yaptı. İlk tanınırlığı yüksek lisansını New York’ta kazandıktan sonra internet üzerinden yaptığı yardım kampanyasıyla oldu. Birçok müzisyenin ve  müzikseverin katkısıyla %100 başarı sağladı. Yüksek lisans eğitimine devam ederken South Carolina Üniversitesi tarafından davet alan Dr. Ak tam burslu okuduğu doktorasını 2020 Aralık ayında tamamladı.

Nisan Ak, eğitimci kimliğinin bir getirisi olarak klasik müziğin erişilebilirliğine çok önem veriyor ve müziği sade bir dille ve terimsiz olarak anlattığı videolarda daha geniş kitlelere ulaşmaya çalışıyor. Youtube’da başladığı kamera önü projelerine 2020-21 sezonunda Borusan Sanat’ta devam etti. Instagram’da yaptığı kısa ve eğlenceli videolarla yüzbinlere ulaştı.

İlk bestesi 15 yaşındayken prömiyeri yapılan Ak, özellikle Lisans seviyesindeki çalışmalarında besteciliğe odaklandı ve Türkiye’deki gençlik festivallerinde besteleri seslendirildi. 2019 yılında Washington D.C.’deki Smithsonian Müzesi’nden sipariş alan bestecinin koro ve perküsyon için yazdığı eserinin Kasım 2019’da ilk seslendirilişi yine Smithsonian Müzesi’nde yapıldı.

Türkiye’nin yanı sıra, Kuzey Amerika ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde konserler vermiş olan Ak, 2019 Ekim ayında ilk Meksika konserini de vererek Orta Amerika seyircisine de ulaşmıştır.  Nisan Ak, her daim daha fazla kitleye klasik müziği tanıtmak ve kadın liderlerin görünürlüğünü artırmak için çalışmalar yapmaktadır.

Kendisiyle daha önce yaptığım röportaj için: https://meneksetokyay.com/2021/11/30/turkiyenin-gurur-kaynagi-orkestra-seflerinden-nisan-ak/

Albümün diğer kadın kahramanı ise, değerli arp sanatçımız Beste Toparlak…

1988 yılı doğumlu genç arpist Beste Toparlak ise, Kazakistan’da piyano eğitimiyle bir müzik temeli inşa ettikten sonra Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’ndaki eğitiminin ardından yüksek lisansını Almanya’da Viyana Filarmoni’nin arpisti solist Xavier de Maistre’nin sınıfından mezun oldu. Akabinde ABD’deki Jacobs School of Music’de yılda sadece 3 kişinin seçildiği Olağanüstü Yetenek bölümünü kazandı ve burada kilise orgu, pedagoji ve arp üzerine çalıştı. Halihazırda Charlotte Senfoni ve Charleston Senfoni Orkestrası’nın arpisti olarak çalışıyor, solo performanslar ve özel dersler veriyor.

Yurt dışında eğitimini yoğunlaştırmadan önce Türk Amerikan Gençlik Orkestrası, Türk Yunan Gençlik Orkestrası gibi topluluklarda yer alması ise genç arpisti sınırlar-ötesi bir müzik kariyerine hazırlayan önemli aşamalar oldu. İlk büyük ödülü 2017 yılında tüm enstrumanlara açık olan Indianapolis Matinee Musicale yarışmasında en iyi enstrümantalist kategorisinde alan Toparlak, sonraki yıl ise Medallion International Artist Competition’da altın madalya kazandı. 

Kendisiyle daha önce yaptığım röportaj için: https://meneksetokyay.com/2021/06/20/arp-sanatcisi-beste-toparlak-arp-muzikte-gizemli-anlarda-ortaya-cikar-seyircide-huzur-ve-rahatlik-hissi-birakir/

Bu iki GÜÇLÜ kadının arp zerafeti ve Handel’in müzikal gücünün başarılı bir orkestra şefinin sihirli elleriyle birleşen albümünü mutlaka dinlemelisiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s