Genç piyanist Utku Asan, Almanya’da çıkan “Unerhört” albümünde Stravinsky seslendiriyor

Geçtiğimiz yıl eğitim gördüğü Frankfurt Müzik ve Performans Sanatları Üniversitesi’nin Rus besteci Igor Stravinsky’nin 50. ölüm yıldönümü vesilesiyle gerçekleştirdiği CD projesinde seçmeler neticesinde solist olarak yer almaya hak kazanan Utku Asan’ın 2021 yılı Mayıs ayında gerçekleştirdiği CD kaydı 18 Ocak itibariyle yayınlandı. “Unerhört” (Duyulmamış) ismi verilen CD’de Stravinsky – Piyano Konçertosu ve Üflemeliler için Senfoni’nin yanı sıra P. I. Tschaikowsky – Yaylılar için Serenad Op. 48 bulunuyor.

CD şu bağlantıdan sipariş edilebilir: https://www.eventim-light.com/de/a/56965ae9e4b099568f8724eb/e/61e6b553b532ef60b236f649/

Kendisiyle geçtiğimiz yıl Temmuz ayında yapmış olduğum söyleşi için: https://meneksetokyay.com/2021/07/25/basarili-piyanist-utku-asan/

Utku Asan kimdir?

1999 yılı doğumlu olan Utku Asan, 7 yaşında piyanoyla tanıştı. İlk resitalini 13 yaşındayken Maltepe Üniversitesi’nde verdi.  Orkestra ile solist olarak ilk konserini ise, MSGSÜ Genç Orkestra ile 2013’te Robert Kolej’de verdi. O yaşlarda Ulvi Cemal Erkin’in ‘Küçük Çoban’ eserini büyüleyici şekilde icra etmesi ise onun tanınırlığı üzerinde önemli bir katkı daha sağladı. 

Bugüne kadar Gümüşlük Piyano Festivali, AIMA ‘’İdil Biret ile Genç Yetenekler konseri’’ , İş Sanat Parlayan Yıldızlar Serisi, Antalya Piyano Festivali ‘’Kamuran Gündemir anısına Genç Yıldızlar konseri’’, Akbank Sanat Piyano Günleri gibi önemli organizasyonlarda sahne alan Asan, Oxford, Frankfurt, Ankara (CSO), Antalya, Bodrum ve İstanbul gibi şehirlerde resitaller verdi.

Asan, 2016 yılında Bursa’da düzenlenen Uluslararası Piyano Yarışması’nda 2.lik, ardından bir sonraki sene Almanya Baden Württemberg eyaletinde düzenlenen ‘’Musical Fireworks’’ piyano yarışmasında da 2.lik elde etti.

Türkiye’deki eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Ece Demirci ile tamamlayan genç sanatçı, daha sonra lisans eğitimi için 2018’de Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Frankfurt am Main’da (Frankfurt Müzik ve Performans Sanatları Üniversitesi) girdiği sınavlar neticesinde dünyaca ünlü piyanist Prof. Alexej Gorlatch’ın sınıfına kabul edildi ve 2021 yılına kadar eğitimini aynı hocayla sürdürdü.

2021 yılından itibaren piyano çalışmalarına aynı üniversitede Vassilia Efstathiadou ile devam eden Utku Asan aynı zamanda Prof. Hansjacob Staemmler ile oda müziği çalışmaları gerçekleştiriyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s