İSTANBUL KÜLTÜR SANAT VAKFI’NIN 50. YAŞGÜNÜ KUTLU OLSUN!

Kâr amacı gütmeyen bir kültür kurumu olan İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), 2022’de 50. yaşını kutluyor.

Yolculuğuna tek bir İstanbul Festivali’yle başlayan vakıf, 50 yılda güncel ve klasik müzik, sinema, sahne sanatları, güncel sanat ve tasarım alanlarında düzenlediği binlerce etkinlikte 12 milyon aşkın izleyiciyi ağırladı, 1000’i aşkın kişi, kurum ve kuruluşla işbirliğinde bulundu ve 80’den fazla etkinlik de ilk defa İKSV tarafından kullanılan 320 farklı mekanda gerçekleşti.

Benzer şekilde, 6700’ü aşkın yapıtın ilk gösterimi de yine İKSV tarafından yapıldı. İstanbul Müzik Festivali eser siparişleri kapsamında 20 yeni klasik müzik eseri repertuarımıza kazandırıldı. İstanbul Bienali kapsamında 686 yeni güncel sanat eserinin prodüksiyonuna imza atıldı.

İKSV yurtdışında ise Türkiye’nin kültür sanat üretiminin sergilendiği 300’ü aşkın etkinlik düzenlerken, kültür politikaları alanında 9 rapor, 10 politika metni ve kültür yönetimi alanında 5 eğitim programına ülke genelinde 170 katılımcının iştirakini sağladı.

İKSV, 2022’de yıla yayılacak etkinliklerin yanı sıra eser siparişleri ve teşvik programlarıyla sanatı ve sanatçıları destekleyerek 50. kez İstanbul’un kültür ve sanat yaşamına güç vermeye hazırlanıyor.

İKSV, 50. yılını 5 Haziran Pazar akşamı İstanbul’un farklı parklarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştireceği konserlerle kutlayacak. Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek konserler tüm İstanbulluların katılımına açık olacak.

İKSV, Haziran ve Temmuz aylarında Beylikdüzü’nden Yıldız Parkı’na, Küçükçekmece’den Müze Gazhane’ye İstanbul’un farklı park ve açık hava mekânlarında düzenleyeceği ücretsiz klasik müzik ve caz konserleriyle İstanbullularla buluşmaya devam edecek.

İKSV 50. yaşını tüm yıla yayılacak film gösterimleri, konserler, sergiler, gösteriler, atölye çalışmaları, söyleşiler ve farklı etkinliklerle kutlayacak.

İstanbul Film, Müzik, Caz ve Tiyatro Festivalleri sene boyunca şehirde festival havası estirecek. Filmekimi sonbaharda sinemaları şenlendirecek. Venedik Sanat Bienali’ndeki Türkiye Pavyonu ve İstanbul Bienali bir kez daha Türkiye’yi uluslararası sanat gündeminin merkezine taşıyacak.

Nejat Eczacıbaşı Binası’nda yer alan Salon İKSV de iki yıllık aranın ardından Mart ayında yeniden kapılarını açacak. Salon ayrıca iki günlük Gezgin Salon festivaliyle Parkorman’a taşınacak.

İKSV ve Zorlu PSM işbirliğinde, Anna Karenina balesiyle izleyicilerle buluşacak Zürih Balesive2018 yılında verdiği efsane konser hâlâ hafızalardan çıkmayan Nick Cave & The Bad Seeds de İKSV’nin 50. yılındaki konukları arasında yer alacak.

İKSV Alt Kat da seneye yayılan etkinlikleriyle gençlerin ve çocukların sanatsal gelişimine katkı sağlamayı sürdürecek.

İKSV, 2022 yılında farklı destek, teşvik ve ödüller aracılığıyla kültür-sanat alanına 15 milyon TL’ye yakın katkı aktarmayı hedefliyor.          

İKSV, 50. yılında iki yeni tiyatro prodüksiyonunu hayata geçiriyor. Özen Yula’nın yönetmenliğini üstlendiği “Alelade Aşıklardan Farkımız”, Sabahattin Ali ve Aliye Ali’nin birbirlerine yazdıkları mektuplardan yola çıkan bir ‘müzikli tiyatral gösteri’ olacak.

İKSV, ID İletişim ve Zorlu PSM ortak yapımcılığında hazırlanan, Serdar Biliş’in yönetmenliğini üstlendiği “Saatleri Ayarlama Enstitüsü” ise Ahmet Hamdi Tanpınar’ın unutulmaz eserine çağdaş bir yaklaşım sunacak. Her iki gösteri de 2022 sonbaharında prömiyer yapacak.

İSTANBUL KÜLTÜR SANAT VAKFI’NIN 50. YAŞGÜNÜ KUTLU OLSUN!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s