Genç obua sanatçısı Gülin Ataklı, İKSV’nin Aydın Gün Teşvik Ödülü’nü aldı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, her yıl, klasik müzik alanında gelecek vadeden 30 yaşın altındaki bir genç müzisyene 20 bin TL değerinde destek sağlayan Aydın Gün Teşvik Ödülü‘nün 2021 yılı sahibi, 23 yaşındaki obua sanatçısı Gülin Ataklı oldu.

Gülin Ataklı ile 14 Nisan 2021 tarihinde yaptığım söyleşide, “ben obuayı değil, obua beni seçti” demişti. Gülin, kendisini dinleyen devlet sanatçısı İdil Biret’in “müziği en derinden hisseden kız” olarak tanımladığı özel müzisyenlerden. 

Röportaja erişim için: https://meneksetokyay.com/2021/04/14/gulin-atakli-ben-obuayi-degil-obua-beni-tercih-etti/

YouTube kanalı için: https://www.youtube.com/channel/UCQ84gU9W-U8wCdf8vMo-hnQ

Aydın Gün Teşvik Ödülü’nün kazananı, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner başkanlığında, şef Rengim Gökmen, rejisör Yekta Kara, keman sanatçısı Cihat Aşkın, Borusan Sanat Genel Müdürü Ahmet Erenli ile İKSV Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Gürer Oymak‘tan oluşan seçici kurulun oybirliğiyle belirlendi.

Gülin Ataklı’ya ödülü Haziran ayında gerçekleştirilecek 50. İstanbul Müzik Festivali sırasında sunulacak.

Kendisini gönülden tebrik ederim. Harika Gençler serisinde ilk söyleşi yaptığım müzisyenler arasındaydı ve kendisinden müzik dünyası, gençlerin hedefleri ve hayalleri hakkında çok şey öğrendiğim için çok şanslı hissediyorum kendimi de…

Gülin Ataklı kimdir?

1998 yılında İstanbul’da doğan Gülin Ataklı, eğitimine 2009’da obua sanatçısı Mehmet Seyid Mas’ın sınıfında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda başladı. Haziran 2016’da Hochschule für Musik und Theater Münih’te dünyaca ünlü obua virtüözü Prof. François Leleux’nün obua sınıfına kabul edildi ve lisans eğitimini burada tamamladı. Ulusal ve uluslararası önemli yarışmalarda ödüller alan Ataklı, 2015’te Bulgaristan Uluslararası Alman ve Avusturya Müziği Yarışması’nda birincilik ödülüne, İtalya Uluslararası Genç Müzisyenler Yarışması’nda birincilik ödülü ve romantik müzik özel ödülüne, 2016’da Londra Uluslararası Grand Prize Virtuoso Yarışması’nda ikincilik ödülüne layık görüldü. 2016’da İş Sanat’ın Parlayan Yıldızlar resital serisinde yer aldı ve Meriç Soylu Birincilik Ödülü’nü kazandı. İKSV’nin 2018 yılında başlattığı Yarının Kadın Yıldızları projesinin ilk kazananlarından olarak, Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu’ndan eğitim desteği aldı. 46. İstanbul Müzik Festivali’nde İdil Biret’in onur konuğu olduğu ödül töreni konserinde performans sergiledi. Hochschule für Musik und Theater Münih’te Prof. François Leleux’nün sınıfına Türkiye’den kabul edilen ilk ve tek öğrenci olan Gülin Ataklı, yüksek lisans eğitimine de Prof. François Leleux’nün sınıfında devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s