Rusya’dan başarılı kemancı Yağmur Tuna prestijli uluslararası yarışmada finalistler arasında

Çaykovski Konservatuarı’ndan başarılı Türk kemancı Yağmur Tuna, Belçikalı bir virtüöz kemancı, besteci ve orkestra şefi olan Eugene Ysaye adına 1937 yılından beri her yıl düzenlenen YSAYE Junior 2022 Çevrimiçi Uluslararası Müzik Yarışması’nda Kategori-B’de yarı final seçmelerini kazandı.

Bu prestijli yarışmada, Mart ve Nisan aylarında yapılacak yarı final ve finalde kendisine başarılar diliyorum. Yarışma sonucunu da burada büyük bir gururla duyuracağıma eminim.

Keman çalışmalarına sekiz yaşındayken Eskişehir’de başlayan ve ilk ödülünü 2017 yılında St. Petersburg’da düzenlenen 8. Uluslararası Akademia Festivali Enstrüman ve Vokal Sanatları Yarışması’nda 10-12 yaş kategorisi keman dalında birincilikle elde eden Yağmur, Rusya’daki eğitimini sürekli başarılarla ve büyük bir çalışkanlıkla sürdürüyor. Ayrıca, pandemi döneminde The Violin Channel’da yayınlanan üç farklı konserde performans sergileyerek bu önemli etkinliğe katılan tek Türk öğrenci olarak Türkiye’yi temsil etmiş olduğunu anımsatmak isterim.

Kendisiyle daha önce yaptığım söyleşiyle Yağmur’u tanımak isterseniz: https://meneksetokyay.com/2021/05/15/caykovski-konservatuarinda-basarili-turk-kemanci-yagmur-tuna-muzik-sayesinde-renkten-yoksun-ve-monoton-bir-yasamdan-kurtuluyoruz/

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s