Nostaljik Pazar sabahı konserleri Gain ile yeniden canlanıyor. İlk konser 1 Ağustos’ta İlyun Bürkev’den…

1980’lerde çocukluğunu dijital dünyadan ve teknolojiden uzakta, günümüzden bakıldığında bilyelerden çim adamlara, Singer dikiş makinelerinden fasulye deneylerine, kasetçalarlara dek hayli nostaljik öğelerin etrafında geçiren birçok kişinin hayatında TRT’de Hikmet Şimşek şefliğindeki Pazar konserlerinin anısı sıcak bir tebessüm yaratır, çoğu zaman da o güzel anılar ruhumuzu uzak zamanlardan yükselen coşkulu müzikle doldurur.

Ne de olsa bir kuşak bu konserlerle büyüdü, bu konserlerle klasik müzik sevgisi besledi. Şimdiyse çok farklı bir teknolojik çağda, her konsere erişimin bir tık uzağımızda olduğu, herşey gibi müziğin de hızla tüketildiği bir ortamda GAİN, 1 Ağustos itibariyle sabah 10:30da “Pazar Klasiği” programını başlatıyor ve o eski Pazar sabahlarının klasik müzik dinleme keyfini yeniden canlandırıyor.  

‘Pazar Klasiği’nde Bach, Çaykovski, Chopin, Liszt, Rachmaninoff, Brahms’tan 15’er dakikalık efsane repertuvarların sunulması ve mekan olarak da Saint Pierre Han, Mongeri Evi, Tophane-i Amire, İstanbul Arkeoloji Müzesi gibi tarihi mekânları fon olarak alacak olan program, müzik ile görselliği ustaca bir araya getirerek sahne performanslarını estetik bütünlükle perçinleyecek. 

İlk bölümde ise, son yıllarda klasik müzik dünyasında isminden en güzel şekilde söz ettiren, yurtiçi ve yurtdışında en seçkin sahnelerde, en özel yarışmalarda yer alan ve tüm mütevaziliğine rağmen sayısız ödülün sahibi olan  12 yaşındaki çocuk yetenek İlyun Bürkev, beyaz dantelli sahne elbisesiyle Saint Pierre Han’ın büyüleyici atmosferinde önemli bir icracı olarak yetiştiği Chopin’in eserlerini seslendirecek.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Prof. Burcu Aktaş Urgun’un ve devlet sanatçımız piyanist Gülsin Onay’ın yıllardır büyük bir özenle, dantel gibi işlediği İlyun Bürkev ile başlayacak olan bu değerli proje, güzel haber almaya hasret kaldığımız son dönemlerde Pazar günümüze umut ışığı olacak. Devamının da tüm gücüyle gelmesi ve geçmişin nostaljik unsurlarını günümüzün güçlü yetenekleriyle harmanlamaya, bizlere güzel gündemler yaşatmaya devam etmesi dileğiyle…

Gain’i indirmek için;

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.trgain.mikrogain

https://apps.apple.com/us/app/gai-n/id1516180910

https://appgallery.huawei.com/#/app/C103593621

GAİN Hakkında 

Aralık 2020 tarihi itibarıyla yayın hayatına başlayan GAİN, bir yeni nesil dijital medya platformudur. Kısa ve özgün içerikleri, kullanım kolaylığı sağlayan dikey ve yatay formatta sunar. Bunun yanı sıra, akıllı izleme teknolojisi yayın akışının kişiye özel olabilmesini sağlar. İzleyicinin işe gidip gelme, yemeğe veya molaya çıkma gibi günlük rutinlerini ve bunlar gibi her bir durumda harcadığı zamanı ölçerek, onu kısa zamanlarını en faydalı şekilde değerlendirebileceği alternatif içeriklere yönlendirir.  GAİN izleyicileri ayrıca uygulama üzerinde kendi içerik listelerini hazırlayarak sonradan izleme de yapabilir.

Mart 2021 itibarıyla 1 Milyon üzerinde kullanıcıya ulaşan GAİN, bağımsız yeni medya üreticilerini, farklı düşünceleri ve formatları, yeni kazanımları ve yetenekleri önemser, izleyicilerine hem eğlenceli hem de bilgi veren bir içerik izleme deneyimi sağlar. “Şimdi ne izlesem?” sorusuna izleyicisinin zevkleri, günlük aktiviteleri ve görmeyi sevdiği konular üzerinden oluşturduğu yayın akışıyla cevap verir.

GAİN’e iOS ve Android için geliştirilen uygulamalar ile tüm mobil aygıtlardan, Smart TV’ler ve web’den erişim sağlanabilir.  GAİN’de, farklı format ve kategorilerdeki diziler, kısa filmler, belgeseller ile spor, müzik, eğlence programlarının yanı sıra günlük haber akışı ve canlı yayınlardan oluşan zengin bir içerik listesi bulunur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s