Küçük kemancı Alp Öcal: “Kemanın sesinde kendimi buluyorum. Keman sesini güzel olan her şeye benzetiyorum”

Her şey Alp Öcal’ın 4 yaşında Vivaldi’nin “Dört Mevsim” adlı eserinin video klibini izlediğinde “Ben bunu çalacağım” sözlerindeki kararlı ifadeyle başladı. Zekasının dahi seviyesinde tanılanması ve birçok alanda yetenekli oluşu karşısında ailesine de onu desteklemek düşüyordu.

Keman enstrümanı hayranıydı ancak yaşı itibariyle el kaslarının gelişimini beklemek zorunda kaldı ve piyano eğitmeni ve akademisyen Tuğba Çağlak eşliğinde müzik hayatına piyano ile başladı. Piyano eğitimi süresince kemana olan ilgisi hiç dinmedi ve birinci yılını henüz tamamlamıştı ki, “artık hazırım!” diyerek kemana geçiş yaptı.

Müzik öğretmeni Nermin Karakaya ile başladığı keman eğitiminin birinci yılı bittiğinde katıldığı Ankara çapında düzenlenen Çankaya Belediyesi 10. Klasik Batı Müziği yarışmasında 2.liği elde etti. Daha sonra Mustafa ALTUNDAĞ ile çalışmaya başladı ve 2019 yılında yine Ankara çapında düzenlenen Çankaya Belediyesi 12. Türk ve Klasik Batı Müziği yarışmasında bu kez 1.liği elde etti. Alp keman eğitimine halen Dürin GÜNERİ ile LCM 8. seviyesinde devam ediyor. Ayrıca MEB Usta Eğitici Sertifikasını alma yönündeki çalışmaları da sürüyor.

Bu sertifikayı aldığında (seneye 8. yani son seviyeyi alacak) müzik bilgisini başka insanlara aktarabilme şansı bulacak, lisede MEB’e bağlı müzik eğitimi veren yerlerde eğitim verebilecek. Ayrıca LCM 8.sertifikayı aldığında, yurt dışında üniversite eğitimine paralel olarak müzik eğitimini tamamlayacak.

Alp ilkokul 1. sınıfta girdiği sınavda başarılı olarak BİLSEM’de eğitim almaya hak kazandı. Özkan APAYDIN ve Gökten YÜKSEL eşliğinde BİLSEM’de de devam eden keman çalışmaları kapsamında birçok etkinlikte, projede bireysel ve orkestralar ile performans sergileyen Alp; her 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Mithat Enç Görme Engeliler Okulu ile ortak konser etkinliğinde yer alırken, Aralık 2019’da da Çocuk Elçiler Projesi kapsamında düzenlenen etkinlikte bireysel performans sergiledi.

30 Eylül 2019 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK’un da katıldığı RAM KEG Projesi bilgilendirme toplantısında 1,5 saati aşkın bireysel performans sergileyen Alp, Tüzyeksav Liderler İlkokulu 4. Sınıfta Suna KAN huzurunda keman icra ettikten sonra ondan ‘’Seni çok iyi yerlerde göreceğime inanıyorum’’ cümlesini duyunca bu tutkusuna bir kat daha bağlanmış oldu.

Kabına sığmayan, çok başarılı ve geleceği çok parlak bu çocuk kemancımızı tanımanız için aşağıda sizi keyifli bir söyleşi bekliyor:

Vivaldi’nin Dört Mevsim eseri senin kişisel tarihinde önemli bir yere sahip. Biraz bundan bahseder misin Alp?

Her şey 4 yaşında Vivaldi’nin “Dört Mevsim” adlı eserinin video klibini izlediğimde “Ben bunu çalacağım!” dediğimde başladı.

İlk başta kemanla başlayan müzik hayranlığın sonra piyanoya evrildi. Keman için kas gelişimin hazır olana kadar piyanoyla notaları öğrendin. Peki şu anda halen piyano çalma isteğin var mı içinde?

Artık tamamen kemana yoğunlaşmış durumdayım ancak piyano benim ilk göz ağrım, ancak piyanonun müzik dünyamda ve kalbimde ayrı bir yeri her zaman olacaktır.

Kemanı eline alır almaz çok önemli başarılar elde etmeye başlamışsın. Onlardan da bahseder misin?

Müzik öğretmeni Nermin Karakaya ile başladığım keman eğitiminin birinci yılı bittiğinde katıldığım Ankara çapında düzenlenen Çankaya Belediyesi 10. Klasik Batı Müziği yarışmasında 2’nciliği elde ettim. Daha sonra Mustafa ALTUNDAĞ ile çalışmaya başladım ve 2019 yılında yine Ankara çapında düzenlenen Çankaya Belediyesi 12. Türk ve Klasik Batı Müziği yarışmasında bu kez 1’inciliği elde ettim.

Bir yandan da üstün yetenekli çocuklara yönelik olarak BİLSEM’de eğitimine devam ediyorsun. Bu iki eğitim birbirini nasıl destekliyor ve besliyor?

Keman eğitimimde bilgimi artırıyorum ve BİLSEM’de sosyal ortamlarda ekipçe yaptığımız çalışmalarla öğrendiklerimi pekiştirme ve müzikalitemi arttırma fırsatı buluyorum. BİLSEM’deki faaliyetler ruhumu besliyor, dinginleştiriyor, günlük hayattaki özgüvenimi ve konsantrasyonumu artırıyor.

Peki, kemana dokunduğun anda neler hissediyorsun? Kemanın sesini neye benzetiyorsun ve sende nasıl duygular uyandırıyor?

Keman bana keyif veriyor ve beni rahatlatıyor; kemanın sesinde kendimi buluyorum. Keman sesini güzel olan her şeye benzetiyorum.

Sahneye kemanınla çıktığında hislerini de öğrenmek isterim.

Kemanla sahneye her çıktığımda ilk defa çıkar gibi heyecanlanıyorum. Çalmaya başladığımda ise müziğin akıntısına kapılıyorum. Sanatımı icra etmenin ve kemanın bende yarattığı mutluluğu izleyicilerle paylaşacak olmanın heyecanıyla mutlu ve motive oluyorum.

Kemanınla sosyal duyarlılığını birleştirip sosyal sorumluluk konserlerine katılıyorsun. Bunlardan da söz eder misin? Topluma faydalı olmak ve bunu müzikle başarmak senin için ne ifade ediyor?

BİLSEM’deki orkestramızla her 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde Mithat Enç Görme Engelliler Okulu korosundaki arkadaşlarıma eşlik etme şansına sahip oluyorum. Sosyal sorumluluk projelerine müziğimle katılmak, izleyiciler ve engelli arkadaşlarım arasında kurulan empati ve duygu yoğunluğunu hissetmek bana haz veriyor.

Sana göre en yüksek profilli olan konserlerinden bahseder misin? Bu etkinliklerde neler hissettin?

İki sene önce MEB Sayın Ziya SELÇUK’un da katıldığı RAMKEG 2019 projesi bilgilendirme toplantısında 1 saati aşkın bireysel performans sergiledim. Ayrıca MEB-UNICEF işbirliğiyle düzenlenen Çocuk Elçiler projesi tanıtımında performans sergiledim. Öte yandan, Suna Kan huzurunda keman icra ettim.  Benim için özel olan bu insanlar karşısında keman çalmak ve onların takdirlerine mazhar olmak beni çok gururlandırmış ve onurlandırmıştı.

Her zaman takdir görmeyi sever misin, yoksa takdirin yanında kendini geliştirmek için biraz eleştirileri de öğrenmek ister misin?

Tabii ki takdir görmek her insanı olduğu gibi beni de motive eder. Öte yandan bir işi daha iyi yapmamı sağlayacağı için eleştirilere de her zaman açığım.

Peki konserler öncesinde veya yarışmalara hazırlanırken nasıl bir hazırlık sürecinden geçiyorsun? Çalışma yöntemin nedir?

Etkin ve kısa çalışmalar yapmayı tercih ediyorum. Sergileyeceğim performansa hazırlanırken hatalarımı tespit edip onlara yoğunlaşırım. Dolayısıyla çalışma süremi düzeltmem gereken kısımlar belirliyor.

Kemanından ayrı kaldığın herhangi bir gün oldu mu şu ana kadar? Olduysa neler hissettin?

Hayır, tatile bile kemanımla giderim. Keman çalmadığım gün hiç olmadı.

Peki sence müziğin toplumdaki rolü nedir?

Her şeyden önce müziğin evrensel bir dil olduğunu, farklı kültürlerden insanları bir araya getirebilen duygu birlik ve bütünlüğü sağlayabilen ender faaliyetlerden biri olduğunu düşünüyorum. Müzik insanların iletişiminde ve toplumun kültürel alt yapısının beslenmesinde önemli bir yere sahiptir. İnsanın ruhunu besler ve aklını daha iyi kullanmasına yardımcı olur.

İlham aldığın, çok beğendiğin keman virtüözleri kimler?

Suna Kan, Antonio Vivaldi, Johann Sebastian Bach en çok beğendiğim virtüözlerdir…

Çevrendeki arkadaşlarına ilham kaynağı oldun mu? Senden sonra kemana veya müziğin başka bir türüne merak salanlar oldu mu?

Performans sergiledikten sonra benimle müzik konusunda bilgi alışverişinde bulunan ve sonrasında da birçok farklı enstrüman çalmaya başlayan çok arkadaşım oldu.

Çalarken kendinden geçtiğin, seni çok mutlu eden beste ve besteci hangisi?

Özellikle Antonio Vivaldi’nin eserlerini çalarken kendimden geçerim. Beni çok mutlu eden beste ise Dört Mevsim’in kış bölümüdür.

Peki müzisyenlerin yaşam öykülerini de okur musun? İçlerinden seni en çok hangisi etkilemişti?

Evet tabi ki, müzisyenlerin yaşam öykülerini büyük bir ilgiyle okurum. Beni en çok Wolfgang Amadeus Mozart’ın yaşam öyküsü etkilemiştir.

Yurtdışı projelerin var mı?

Üniversiteyi yurt dışında okumak istiyorum ve buna yönelik bir eğitim alıyorum. Ayrıca LCM çalışmalarıma devam ediyorum.

Son olarak, bir müzisyen olarak hayattan beklentin ve “en büyük” hayalin nedir?

En büyük hayalim potansiyelimin sınırlarını zorlayarak büyük başarılara imza atmak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s