Çocuk piyanist İpek Kara: “Her zaman %200 çalışmalıyım ki heyecandan %100’ü gidince performansa %100’ü kalsın”

2009 yılında Antalya’da doğan İpek Kara, 4 yaşında iki sene boyunca Antalya Devlet Opera ve Balesi bünyesinde bale koro eğitimi aldı ve 6 yaşında piyano eğitimine başladı. Bir sene sonra Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuvarı sınavını kazanarak piyano bölümü öğretim üyesi Doç Dr. Yuriy SAYUTKİN’in öğrencisi olarak İlköğretim ile birlikte yarı zamanlı olarak 5 yıldır piyano eğitimine devam eden küçük piyanist, uluslararası düzeyde Finlandiya’dan Avusturya’ya, ABD’den Rusya’ya dek birçok önemli ödüle layık görüldü.

Kendisi ayrıca henüz 10 yaşındayken Carnegie Hall’da konser verme ayrıcalığını da edinen piyanistlerimizden. “Müziğe ilgisi olan arkadaşlarımla iletişim daha kolay kuruyorum çünkü bestecilerin hayatı hakkında düşüncelerimizi paylaşıp parça önermek çok hoşuma gidiyor” diyor söyleşimizde. Piyanosuna bir dost gibi bağlı olduğunu ise şu ifadeler tüm çocuksuluğu ve sahiciliğiyle kendini ortaya koyuyor: “Piyanomdan ayrı kalınca en yakın gördüğüm piyanoya yapışıyorum. Tabi kendi piyanomda çalmanın asilliğini ve rahatlığını bulamasam da içim bir rahatlıyor.”

Eğitimine halen Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuvarında yarı zamanlı olarak ve piyano bölümü öğretim üyesi Doç Dr. Yuriy SAYUTKİN’in öğrencisi olarak devam eden İpek Kara ile hayalleri, piyanoya yöneldiği koşullar, favori piyanistleri ve bestecileri hakkında çok ilham verici bir söyleşi gerçekleştirdim. Kendisini tanımalısınız:

İpek merhaba. Müziğe olan ilgin nasıl fark edildi ve neden piyanoya yöneldin?

Müziğe olan ilgim 6 yaşında evin yakınlarında bir müzik kursuna gitmemle başladı. Özellikle Klasik müziği bebeklikten beri dinlediğim için kendim de çok piyano çalmayı istiyordum.

Piyanoya başlaman ve ilerlemende Doç. Yuriy Sayutkin’in katkısı büyük. Kendisinin sana söylediği ve hiç unutamadığın birkaç öğüdü bizimle paylaşır mısın?

“Her zaman %200 çalış ki heyecandan %100 ü gidince performansa %100 ü kalsın.” diyordu ve asla aklımdan çıkmadı ayrıca gerçek de bir teşhis.

Şu ana kadar aldığın ödüllerden söz eder misin?

24 şubat 2019 tarihinde St. Petersburg da düzenlenen ‘’VİVA IL PİANO FORTE’’ 3. Uluslararası yarışmasında 2.lik ödülünü aldım.25-30 Haziran 2019 tarihinde ise ABD’nin Indianapolis eyaletindeki Carmel şehrinde düzenlenen 6. Carmel Klavier International Piano Competition’a katılarak Çağdaş besteciler KARA KARAYEV  ödülünü aldım. 22-24 Kasım’da Avusturya’nın Viyana  şehrinde düzenlenen ‘’EDELWEİSS’’2019 yarışmasında 2.lik ödülünü aldım. 7 Haziran 2021 tarihinde ise Finlandiya’da düzenlenen 3. WPTA yarışmasında Mansiyon ödülünü aldım. 10 Haziran 2021 tarihinde Rusya-Türkiye de 3. düzenlenen online  CA maestoso  müzik yarışmasında 1. oldum.

İlk sahneye çıktığın etkinliği anımsıyor musun? Neler hissetmiştin?

İlk sahneye çıktığımda çok stresliydim ama piyanonun koltuğuna oturduğum zaman sanki kimse salonda yokmuş gibi bir his vardı. Parçalarım bittiği zaman da çok kötü çaldığımı düşünerek ağlamıştım ama öğretmenim iyi çaldığımı söyleyince rahatladım.

Carnegie Hall’da konser verme şansına erişen çocuk müzisyenlerden birisin. Bunu hayatında bir dönüm noktası olarak görüyor musun?

Evet,orada çalmak geleceğim için çok önemli ve ileride çok işe yarayacağını düşünüyorum. Carnegie Hall, çok büyük ve ünlü kişilerin de konser verdiği bir salon olduğu için benim de orada konser vermiş olmam çok gururlandırıcı.

Pandemi öncesinde ve sırasında da yarışmalara katıldın. Online yarışmalarla canlı yarışmalar arasında bir kıyaslamaya gidersen hangisi seni daha çok motive ediyor?

Ben canlı yarışmaları Online yarışmalara tercih ederim. Canlı yarışmalarda o anda gelen güçlülük hissi ve adrenalin salgısı daha iyi ve motive bir şekilde çalmamı sağlıyor. Bunun yanı sıra Online yarışmalarda o heyecanı hissedemiyorum ve bir kere çekince daha iyi de çekebilirim hissi geliyor sürekli çalıyorum, yoruluyorum ve performansım düşüyor.

İlham aldığın piyanistler kimler ve neden?

En sevdiğim besteci ve piyanistlerden biri olan Bach, kişilik olarak en yakın hissettiğim ve ayrıca bestelerini severek çaldığım kişilerden biri. Bunun yanı sıra ülkemizin sanatçılarından kişiliğiyle, tekniğiyle ve sanatseverliğiyle Gülsin Onay; en güzel Türk parçalarını piyanoya yansıtan, piyanonun tuşlarını içimizde hissettiren Fazıl Say ve Besteci olarak da bu yıl aramızdan ayrılan asla unutmayacağımız Muammer Sun en sevdiklerim.

Peki bir zaman tüneli olsa hangi besteciyle tanışmak isterdin ve ona ne sorardın / söylerdin?

J.S.Bach en sevdiğim sanatçı ve besteci olduğu için o döneme giderdim. Bach öğretmenimize parçalarının içine kattığı disiplini bana yansıttığı için teşekkür ederdim.

Sence müzik hayata neler katar? Müzik senin hayatına neler katıyor?

Müzik hayatıma birçok şey katıyor: farklı hisler,farklı yaşam tarzları,müzikle birlikte geçirdiğim güzel anıları…

Yarışmalara katılmak, o hazırlık süreci senin müzik becerilerin üzerinde nasıl bir katkı sağlıyor?

Daha odaklanarak çalışmamı ve farklı insanları dinleyerek başka türlerden çalmamı etkiliyor.

Bir konser izlerken kendini de sahnede hayal ettiğin olur mu? Kendine müzik alanında nasıl bir gelecek düşünüyorsun?

Bir konser izlerken eğer o parça zor ise parmaklarımın izledikçe acıdığını hissedebiliyorum. Gelecekte piyanoyu bırakmayı düşünmüyorum ve hala piyanist olarak yapılabilecek kariyerleri araştırıyorum.

Piyanondan ayrı kaldığın zamanlar neler hissediyorsun?

Piyanomdan ayrı kalınca en yakın gördüğüm piyanoya yapışıyorum. Tabi kendi piyanomda çalmanın asilliğini ve rahatlığını bulamasam da içim bir rahatlıyor. Eğer eve gideceksem de eve gidince en azından bir 15-20 dakika parçaları tekrar ediyorum.

Yurtdışında okuma hayallerin var mı? Varsa hangi ülke?

Yurt dışında okumayı çok istiyorum. Daha çok Avrupa’da okumayı düşünsem de benim için en iyisi neresiyse orada olmayı tercih ederim. Gittiğim ülkenin dilini ve kültürlerini de öğrenmeyi çok isterim.

Eğitimin boyunca şu ana kadar herhangi bir burstan, destekten yararlandın mı peki?

Hayır, henüz yararlanmadım.

Müziğe olan tutkun arkadaş çevrende değişime yol açıyor mu? Senden ilham alıp piyanoya başlayanlar oldu mu? Neler hissettin?

Müziğe ilgisi olan arkadaşlarımla iletişim daha kolay kuruyorum çünkü bestecilerin hayatı hakkında düşüncelerimizi paylaşıp parça önermek çok hoşuma gidiyor. Benden ilham alarak piyanoya başlayanlar için çok seviniyorum ve benim sayemde olması beni daha da mutlu ediyor. Çok gururlanıyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s