KLASİK MÜZİK DÜNYAMIZDAN BAŞARI HABERLERİ (Haziran 2021)

Bu yazı, Andante dergisi Temmuz 2021 sayısı için hazırlanmıştır.
Bu köşede bu aydan itibaren müzik dünyasında bir önceki aya dair gelişmeler, genç ve çocuk müzisyenlerden güzel haberler paylaşarak hepimizi ortak bir pozitif gündemde, müzik dolu başarılarda bir araya getirmeyi umuyorum.


İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 49. İstanbul Müzik Festivali kapsamında gerçekleştirilen “Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu”ndan yararlanmaya hak kazanan 13 genç kadın müzisyen, Haziran ayı başında belirlendi. Kazanan üstün yetenekli genç kadın müzisyenler; Bahar Erünsal (keman), Başak Kömürcügil (fagot), Beliz Güney (viyolonsel), Beste Gürke (perküsyon), Betül Burcu Gündoğdu (piyano), Dilan Karayılan (keman), Ece Namlı (keman), Elfida Su Turan (keman), Gökçe Küçükarslan (kontrbas), Ilgın Top (keman), Lal Karaalioğlu (piyano), Melisa Büyükyörük (fagot), Sıla Şentürk (piyano) olarak açıklandı.


4 Haziran’da flüt virtüozu Bülent Evcil, San Remo Senfoni Orkestrası’yla San Remo’da canlı bir konser gerçekleştirdi ve
Wolfgang Amadeus Mozart, François Borne ve Johannes Brahms’tan eserler çaldı.


Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden piyanist Tuna Yeşil,
11-12 Haziran 2021 tarihlerinde İzmir’de katıldığı Mozart Akademi Uluslararası Piyano Yarışması’nda 15-20 yaş kategorisinde birincilik ödülü kazandı. Aynı yarışmada 12-14 yaş kategorisinde Elif Naz Karabulut birincilik aldı. Hamit Erdem Özpolat ise, A kategori 5-8 yaş kategorisinde 1.lik ve Jüri özel ödülünün sahibi oldu.

Genç piyanist Barış Basank, 29 Mayıs-10 Haziran tarihleri arasında düzenlenen 3. Uluslararası Türkiye-Rusya CA Maestoso yarışmasında E kategorisinde (20-27
yaş) birincilik ödülüne layık görüldü.
Aynı yarışmada Akdeniz Üniversitesi Konservatuarı yarı zamanlı piyano öğrencisi İpek Kara da B kategorisinde (12 yaş) birincilik ödülü aldı.


Devlet sanatçımız piyanist Gülsin Onay, uzun pandemi döneminin ardından ilk yurt dışı turnesinin açılış konserini 24 Haziran günü Türkiye’nin Lizbon Büyükelçiliği rezidansında verdi. Bu konseri, sırasıyla 25 ve 26 Haziran’da Concurso de Piano de Oeiras açılış konseri ve 5. Mafra Müzik Festivali kapanış konseri izledi.


Çocuk piyanist Ali Keskin, Haziran ayında ABD’de düzenlenen Sempre Musick 2021 Online Competition yarışmasında J.S. Bach, Robert Schumann ve Henry Lemoine yorumlarıyla 6-8 yaş kategorisinde 1.lik ödülü aldı. Kendisi, 1 Ağustos’ta ABD’de düzenlenecek olan konsere performans sergilemek üzere davet edildi.


Vorarlberg Devlet Konservatuvarı’nda (Vorarlberger Landeskonservatorium) öğretim görevlisi olan piyanist Yunus Kaya’nın Brahms’ın son 20 piyano par- çasını (op. 116, 117, 118, 119) çaldığı albü- mü Ars Produktion etiketiyle yayınlan- dı. Albümden, Avrupa müzik çevreleri ve eleştirmenleri tarafından övgüyle söz ediliyor.

Çocuk piyanist Papatya Biter, Haziran ayında gerçekleşen iki uluslararası ya- rışmada sırasıyla I. International Online Piano Competition Sergei Rachmani- noff’da Piano solo yorumuyla ikincilik, 4. International Alkanova Music Online Competition’da ise Piano Solo 1.lik Ödülü altın diploma kazandı.

Çocuk kemancı Safiye Terzioğlu (15), Kazakistan / Astana Devlet Müzik Okulu’ndan müzik keman dalında ‘Uluslararası Kırmızı Diploma’ ile mezun olmaya hak kazandı. Söz konusu diploma, uluslararası kabul gören, dalında üstün başarı sağlayan öğrenciler için veriliyor. Kendisi halihazırda İngiltere Kraliyet Müzik Akademisi’ne (ABRSM) giriş sınavlarına hazırlanıyor.


Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü öğrencisi
12 yaşındaki Ada Elif Savaş, üniversite çağındakilerin kabul edildiği Belçika Kraliyet Konservatuvarı sınavlarına girmek üzere davet aldı. Uluslararası birçok yarışmadan ödüllerle dönen küçük piyanist, önümüzdeki sene Belçika’da okumak üzere hazırlıklarını yapmaya başladı. Ayrıca, Academie de Musique et Arts de la Scene Watermael Boitsfort’tan da teklif aldı.


Genç flütist Ekin Özdemir, Haziran
ayında İstanbul Operası seçmelerini kazandı ve artık kurum bünyesinde çalışmaya başlayacak.


İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencisi Tuna Tüney, Mart ayında Moskova Çaykovski Devlet Konservatuvarı lisans giriş sınavını üstün başarıyla kazandı ve üniversite eğitimi için Eylül ayında Moskova’ya gidiyor.


Türk piyanist Doğaç Bezdüz ve bandoneonist Stoyan Karaivanov, 24 Haziran’da Astor Piazzola’nın 100. doğumgünü anısına düzenlenen turnesine 24 Haziran’da Sofia Filarmoni Orkestrası’yla devam etti. Konserde Piazzola ve Joaquin Turina’nın eserleri çalındı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s