Küçük piyanist Janset: “Piyano bir duygu makinesi gibidir, müzik de insanın anadilidir”

Piyanosuz bir hayat düşünemiyor Janset Yenidoğan, çünkü piyano ona göre tüm duyguları içinde barındıran sihirli bir makineyi andırıyor. 23 Nisan’da bir köy okulunda yaşıtlarına piyano resitali verecek kadar da kendi “sosyal sorumluluk” projesini uygulayan, kararlı bir piyanist çocuk var karşımızda. Bu konser sırasında köy çocukları kendisine müthiş bir ilgi ve sevgi göstermişler; hep birlikte şarkılar söylemişler; birbirlerine hediyeler vermişler.

O anı, “tam bir çocuk bayramıydı” diye anımsıyor Janset ve böylelikle aslında Çocuk Bayramı’nın ruhuna ve ideallerine uygun, muhteşem bir projeye imza atarak müzik ile vicdani değerler, kardeşlik gibi olguları bağdaştırabileceğini gösteriyor. Kimbilir böylesi bir projeyi bu yaşta geliştiren ve bunu doğrudan uygulayan bir çocuk, ileride ünlü bir konser piyanisti olduğunda dünyayı güzelleştirmek için neler neler yapacak…

8 yaşımda Uluslararası Mozart Akademi Piyano Yarışmasında 3.lük derecesi alan 9 yaşındaki Janset, bugünlerde Chopin’in valslerini keşfediyor ve her seferinde ayrı bir duygu ve sürprizle karşılaştığını ifade ediyor.

Piyanosuna olan hayranlığını ifade ederken özenle seçtiği o duru ifadeler ise, insanın gözlerini yaşartıyor ve bir yandan da gülümsetiyor: “Piyanonun çok sesliliği eşsiz bence. Tek başına bile adeta bir orkestra gibi. Bazen fısıldıyor, bazen çığlıklar atıyor… Piyano sesini sevmeyen insan yoktur herhalde. Umarım komşularımız da böyle düşünüyordur” diyor Janset.

Genellikle sevinci içime sığmayınca paylaşmak için küçük besteler yapan, en son olarak annesine doğum gününde duygularımı anlatmak için beste yapan Janset’le keyifli söyleşimizi aşağıda sizlerle de paylaşmak istedim:

 • Piyano eğitimine küçücükken, dört yaşında başlamışsın ve bunun için de Eskişehir’den Ankara’ya taşınacak kadar da hayallerinin peşinden gitmene yardımcı olan bir ailen var. Bir açıdan sana aslında tüm kalpleriyle inanmışlar. Kendini biraz tanıtır mısın?

Evet, gerçekten annemle babam her konuda beni destekler ve cesaretlendirir. Ankara’ya taşınmak onlar için büyük bir fedakarlık olsa da benim için göze aldılar.   

9 yaşındayım. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Hazırlık İlkokulu Piyano Bölümü, 4. Sınıf öğrencisiyim. Eğitimime sevgili öğretmenim Gamze Kırtıl’ın Piyano sınıfında devam ediyorum.

 • İçindeki piyano tutkusu ne zaman açığa çıktı? O zamana dair bize ayrıntılar verir misin? 

2-3 yaşlarımdan itibaren dinlediğim müziklerin içinden enstrümanları ayırt ettiğimi anlatır ailem. Gördüğüm her piyanonun başına geçermişim. Anaokulunda erken müzik eğitimi öğretmenim sevgili Nuran Barut, ailemi davet edip müzik ve ritim konusunda çok yetenekli olduğumu, bu alana yönlendirilmemin doğru olacağını söylemiş. Onun sayesinde 4 yaşımda piyano ile tanıştım ve çok sevdim.

İzlediğim çizgi film müziklerini, annemin telefon melodisini çalmak çok zevkliydi.  

5 yaşında sevgili Gülsin Onay’ın bir masterclassına katıldım. Kendisinin “Tam bir harika çocuk” şeklindeki yorumları ailemin müzik eğitimi almam yönünde daha ciddi düşünmesine sebep oldu. 6 yaşımda Bilkent Müzik Hazırlık Okulu sınavına girdim ve maksimum bursla kabul edildim. Bunun üzerine ailemle Eskişehir’den Ankara’ya taşındık ve konservatuvar maceram başladı.

 • Neden piyano ve neden başka bir enstrüman değil?

Piyano bir duygu makinesi gibi. Tek bir nota bile size bir şeyler hissettirebiliyor. Bu yönünü çok seviyorum.  Çaldığım bestecinin ruhunu anlıyorum onun sayesinde, adeta zamanda yolculuk gibi.

 • Piyano dışında diğer hobilerin nedir? Piyanonun yeri onlardan hangi noktalarda ayrı? 

Lisanslı biniciyim. Atlarla duygusal bir bağ kurabildiğimi düşünüyorum. Onlar beni anlıyor, ben de onları. Beni hem rahatlatıyor hem de fiziksel olarak güçlenmemi sağlıyor.

Resim yapmayı çok severim, özellikle sevdiğim çizgi film karakterlerini çizerim. 

Kitap okumak da çok sevdiğim bir etkinlik. Ailemle birlikte kitap okuyup, üzerine sohbet etmeyi severiz.

Son zamanlarda opera ilgimi çekiyor. Özellikle Mozart-Sihirli Flüt’ü çok severek izliyorum. Diana Damrau’nun gece kraliçesi yorumlarını izlemeye doyamıyorum.

Piyano ise benim bir parçam gibi, onsuz bir hayat düşünemiyorum.

 • Köy okullarında yaşıtlarına konser verdiğini işittiğimde çok duygulandım. Bu fikir nasıl ortaya çıktı? 

23 Nisan yaklaşıyordu, okulda bayram hazırlıkları yapıyorduk. Çocuk Bayramı’nın coşkusunu, bir süre önce ziyaret ettiğim köy okulundaki yaşıtlarımla farklı bir kutlamayla paylaşmak isteğimi ailemle paylaştım. Sınıf arkadaşlarımı da davet ederek bir köy okulunda 23 Nisan Konseri verdik. 

 • Peki bu konserler sırasında köydeki çocuklardan nasıl geri dönüşler aldın? 

Müthiş bir ilgi ve sevgi gösterdiler. Hep birlikte şarkılar söyledik, bize yaptıkları harika resimleri hediye ettiler. Tam bir çocuk bayramıydı. En güzeli de bizi izledikten sonra piyano ve keman çalmaya başlayanlar olduğunu duydum. Böyle ilham kaynağı olmak çok mutluluk vericiydi.

İlk fırsatta tekrarlamak istediğim bir konser bu…

 • En çok beğendiğin, kendine referans aldığın Türk ve yabancı piyanistler kimler? Ve neden? 

Gülsin Onay, bana her yönüyle ilham vermiştir.

Değerli piyanist ve besteci David Ezra Okonşar,  hayatımda çok özel yeri olan beni çok etkileyen sanatçı. Tabii ki Fazıl Say…  Emre Şen, Can Çakmur hep takip edip örnek aldığım Türk sanatçılar. 

Vladimir Ashkenazy’nin Chopin yorumlarını çok beğeniyorum. Martha Argerich’in tekniği çok etkileyici. Lang Lang’ı özellikle hızlı eserler çalarken dinlemeyi severim. Grigory Sokolov’un ise her yorumunun hayranıyım.

 • Şu ana kadar herhangi bir yarışmaya ve masterclass’e katıldın mı? 

Çok fazla yarışma deneyimim yok. 8 yaşımda Uluslararası Mozart Akademi Piyano Yarışmasında 3.lük derecesi aldım. Gülnara Aziz ve iki kez de Gülsin Onay’la masterclass çalışmasına katıldım.

 • En çok hangi müzisyenin hangi eserini tercih ediyorsun, neden?

Aslında o dönem ne çalışıyorsam en güzel eser o gibi geliyor bana. Chopin’in valsleri bu sıralar favorim. Çalarken her seferinde başka bir bölümün şahaneliğini keşfediyorum.

 • Tek bir şansın olsaydı geçmişten hangi müzisyenle tanışmak isterdin ve neden?  

Mutlaka Mozart olurdu. Çalarken kendimi onun gibi hissediyorum, içim sevinçle doluyor.  Müziğine bu kadar yansıyan neşesi kimbilir gerçekte nasıldı? 

 • Pandemi döneminin müziğine herhangi bir katkısı oldu mu?

Aslında pandemi benim programımı çok değiştirmedi diyebilirim. İlk haftalardan itibaren kültür derslerim de piyano çalışmalarım da online olarak devam etti. Ara vermedim. Sadece biraz daha fazla piyano çalışma fırsatım oldu.

 • Müziği nasıl tanımlarsın? Peki diğer müzik enstrümanlarına kıyasla piyanoyu nasıl tanımlarsın? 

Bence müzik insanların ana dilidir. Dünyadaki herkes bu dili anlıyor, hatta konuşabiliyor. Ne harika değil mi!

Piyanonun çok sesliliği eşsiz bence.  Tek başına bile adeta bir orkestra gibi. Bazen fısıldıyor, bazen çığlıklar atıyor… Piyano sesini sevmeyen insan yoktur herhalde. Umarım komşularımız da böyle düşünüyordur…

 • Kurumsal olarak destek aldığın veya almak istediğin yerler var mı? 

Bilkent Üniversitesi’nde burslu okuyorum.  Başka bir kurumdan destek almıyorum ama yeni bir piyano için böyle bir destek olmasını isterdim.

 • Piyanoda kendi bestelerin oldu mu? Varsa onları bize biraz anlatır mısın? Hangi duygularla onları besteledin? 

Genellikle sevincim içime sığmayınca paylaşmak için küçük besteler yapıyorum. Örneğin anneme doğum gününde duygularımı anlatmak için veya yeni yıl partisi için bir sürpriz gibi.

 • İleride kendini piyano başında nasıl bir salonda ve nasıl bir izleyici kitlesi karşısında hayal ediyorsun? Bize biraz o sahneyi tarif eder misin? 

Çok büyük bir salonda, tüm sevdiğim piyanistler beni dinlerken hayal ediyorum.

 • Yurtdışı hayallerinden bahseder misin? 

Avrupa’ya, özellikle de Viyana’ya gitmek istiyorum.

 • Müzikal anlamda hangi ülke seni heyecanlandırıyor, neden? 

Avusturya, Viyana benim için müziğin başkenti. Orada büyük bestecilerin izleri ve çalınacak bir sürü piyano var. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s