Antalyalı Elif Beste Aydın pandeminin karanlığını bestesiyle aydınlatıyor

Bach’un Prelude’ünden Ulvi Cemal Erkin’in Duyuşlar’ına dek çok geniş bir repertuar, altı yıldır aralıksız piyano eğitimi alan Antalyalı Elif Beste’nin parmaklarının ucunda yorumlanıyor. Doğacak olan kardeşine piyano çalacak kadar duygusal, pandemi sonrasında Avrupa’nın birçok şehrindeki klasik müzik mirasını keşfetmek için can atacak kadar da meraklı ve müziğe aşık bir çocuk Elif Beste.

Giderek pop müziğe yönelen yaşıtlarının bu durumu onu içten içe üzüyor ve klasik müziğin daha fazla yaygınlaşması için kendi çapında dinletiler düzenliyor, çevresine bir referans oluşturmaya çabalıyor. Pandemi biter bitmez de müziğini icra etmek için sahnelerde yerini almak için sabırsızlanıyor. Birçok üstün yetenekli yaşıtı gibi o da Chopin tutkunu. “Chopin’in valsleri her zaman oluyor; bazen mutlu ve bazen agresif, şaşırtıcı olmalarını seviyorum” diye ifade ediyor ünlü besteciye yönelik bu samimi hislerini.

Birçok çocuk gibi pandeminin fiziksel kısıtlanmışlığını piyanosuyla daha fazla vakit geçirmek üzere fırsata dönüştürmüş olan Elif Beste bir de bu dönemde “Thinking about the Future” isimli bir beste hazırlamış. “Bu pandemi sürecinde gelecek ile ilgili kaygılardan ve daha güzel günler olabileceğinden yola çıkarak bestelemiştim” diye açıklıyor bu çabasını.

Ulusal ve uluslararası düzeyde birçok önemli ödülün sahibi olan bu küçük piyanist, her ne kadar bebekliğinde babasının telli çalgılarının akortlarını bozsa da şimdi iki müzisyen birlikte evde çalıyorlar ve pandeminin karamsar günlerine müzikle soluk veriyorlar.

Elif Beste Aydın, 2020 yılında Gaziantep’te düzenlenen ‘Evde Sanat Var Uluslararası Online Piyano Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık görülmüş, 2021 Ocak ayında ABD’de düzenlenen Güney Florida Uluslararası Piyano Yarışması’nda ise 2’nci olmuştu. Elif Beste en son olarak İtalya’da düzenlenen ‘Orbetello Piano Competition’ yarışmasına katıldı ve kendi kategorisinde ikinci oldu.

Elif Beste ile röportajıma aşağıdaki metinden ulaşabilirsiniz.

  1. İsminden bile sanki müzikal anlamda bir geleceğin olacağı belliymiş. Kendini biraz tanıtır mısın?

2010 yılında, İzmir Balçova’da dünyaya geldim. Antalya’da yaşamaktayım. Ayten Çağıran Ortaokulu’nda okumaktayım ve Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuvarı yarı zamanlı ortaokul bölümünde Gökçe Göktepe öğretmenimden piyano eğitimi almaktayım.

2. İçindeki klasik müzik tutkusu küçük yaşlarda ortaya çıktı mı? Ailen sana bu yönde bir eğitim veriyor muydu? 

Klasik müzik ile tanışmam piyano eğitimi almamla başladı. Ailem müzikal eğitimimin bu yönde gelişmesi için beni hep destekledi. 

3. Piyanoya nasıl yöneldin? Başka enstrüman yerine piyanoyu tercih etme sebebin neydi? 

2-3 yaşlarımdayken babam evde gitar çaldığı zamanlarda ona ritim aletleriyle eşlik etmeye başlamışım. Ailem de müziğe ilgim olduğunu fark etmiş; zaten evimizde sürekli müzik aletleri ve müzikal oyuncaklar hep olmuş. Piyanoyla tanışmam 5 yaşımdayken piyano kursuna başlamam ile oldu. Piyanoyu sevdim ve diğer enstrümanlara yönelmeyi hiç düşünmedim.

4. Anne karnındaki kardeşine piyano çalma fikrin nasıl doğdu? Onunla bu şekilde nasıl bir etkileşim kuruyorsun? 

Bir kardeşim olacağını duyduğum andan itibaren ailemle birlikte yaptığımız araştırmalarda; klasik müziğin anne karnındaki bebekleri rahatlatarak mutlu etiğini öğrendim. Piyano çalışmalarım esnasında annem genelde yanımda oluyor ve bu sayede kardeşimle iletişimde olduğumuzu düşünüyorum ve bu bana çok mutluluk veriyor.

5. Dışarıda yürürken piyano sesi işittiğinde yaşadığın duyguları tarif eder misin? Neden hayatında piyanoya yer açtın?

Özellikle çalmış ve daha önceleri dinlemiş olduğum parçalar duyduğumda onları yorumlayabiliyorum. Farklı ve güzel bir eser duyduğumda ise koşarak eve gidip, piyanomla o eseri çalışmak istiyorum. Ailem tarafından müziğe olan ilgi ve tepkilerim fark edilmiş ve küçük yaşta parmaklarım piyano çalmaya yetebileceği için ailem beni piyanoya yönlendirmiş. Piyano çaldıkça ben de piyanoyu çok sevdim.  

6. Ev dışında olduğunda piyanonu özlüyor musun? 

Tabii ki. Piyanomdan ayrı kalmak hiç istemem. Yaz tatillerine gittiğimizde piyano çalabileceğim bir yer ararım. Ailem bu gibi zamanlarda farklı illerde Konservatuvar ve okullara beni götürür ve parçalarımı çalma fırsatı bulurum.

7. En çok beğendiğin, kendine referans aldığın Türk ve yabancı piyanistler kimler? Ve neden? 

Daha çok çalıştığım parçaları farklı piyanistlerden dinlemeye ve farklı yorumlar öğrenmeye çalışıyor, fırsat buldukça da konserlere gidiyorum. Gülsin ONAY, Fazıl SAY, Anjelika AKBAR, Lang Lang gibi piyanistlerin eser yorumlarını dinlemekten hoşlanıyorum. Kendime referans olarak herhangi bir sanatçı seçmedim henüz ama Türk bestecilerimiz gibi eserler üretmek ve dünya salonlarında sergilemek isterim.

8. Şu ana kadar hangi ödülleri aldın? İlk ödülünü aldığında yaşın kaçtı ve anımsadığın kadarıyla neler hissettin?  

2020 yılında Gaziantep Piyano Müzik Akademisi Uluslararası Evde Sanat Var Piyano Festivali’nde “En İyi Türk Eser Yorumu”, “Profesyonel Jüri Ödülü” ve “Halk Beğeni Ödülü”ne layık görüldüm. 2021 Ocak ayında Amerika’da düzenlenen Güney Florida Uluslararası Piyano Yarışmasında 2.lik ödülü aldım. İlk ödülümü 10 yaşımda aldım ve ilk deneyimim olduğu için çok mutluydum.

9. Sence yaşıtların arasında klasik Batı müziği ilgisi artıyor mu? 

Bence artmıyor; günümüzde insanlar daha çok popüler müzik dinliyor ve klasik müziğe ilgi azalıyor. 

10. Hangi masterclass’lere katıldın? Bu masterclass’lerde gerek öğretmenler gerekse katılan diğer çocuklar sana ne kattı? 

Pandemi sebebiyle başvurduğum masterclass’ların bazıları iptal oldu bazıları ise ertelendi. Pandemiden sonra masterclass’lara katılmaya çalışacağım.

11. Pandemi dönemi tüm çocuklar için olduğu gibi senin için de zorluydu kuşkusuz. O dönemi müzikal anlamda nasıl geçirdin? 

Pandemi dönemi herkes gibi benim için de çok zor geçiyor. Evde kaldığımız bu zamanlarda en üzüldüğüm konu piyano derslerimin çevrimiçi olması sebebiyle öğretmenimle buluşamamak oldu. Bu dönemi fırsata çevirerek evde piyano çalışmalarıma ağırlık verdim ve karşılığında yarışmalarda ödüller aldım. Biran önce pandeminin bitmesini, okulumda ve tabii ki sahnelerde yerimi almak istiyorum.

12. Peki pandemi biter bitmez hangi ülkeyi gezmek istersin, neden? 

Bu konuda iştahım çok kabarık. Pandemiden önce pasaport işlemlerimizi tamamlayıp ailemle Avrupa’nın çeşitli kentlerine gitmek istemiştik. En çok da ailem ve çevremdekilerin de etkisiyle olabilir; Viyana’yı çok merak ediyorum. Viyana’da klasik müziğin çok yaygın olduğunu ve birçok büyüleyici konser salonlarının bulunduğunu duymuştum.

13. En çok hangi müzisyenin eserlerini tercih ediyorsun, neden?

En çok Chopin’in eserlerini tercih ediyorum. Eğitim dönemlerimde repertuarımda Chopin’in valsleri her zaman oluyor; bazen mutlu ve bazen agresif, şaşırtıcı olmalarını seviyorum. 

14. Günde kaç saat piyano çalışıyorsun? Bazen arkadaşlarınla dışarı çıkmak piyanonun yanında ikinci sıraya düşüyor mu? 

Günde 3-4 saat piyano çalışmaya gayret ediyorum. Fırsat buldukça arkadaşlarımla oynamaya ve vakit geçirmeye çalışıyorum. Gündelik zamanımı planladığım için herhangi bir sorun yaşamıyorum.

15. Bir zaman makinen olsaydı geçmişten hangi müzisyenle tanışmak isterdin ve neden?  

Romantik döneme giderek Chopin ile tanışmak isterdim. Böyle bir zaman makinesi fırsatım olsaydı, geçmişteki tüm ünlü piyanist ve bestecileri bir araya getirerek birlikte müzik yapabilmeyi, parçalarımı kendileriyle çalışmayı çok isterdim. 

16. Kurumsal olarak destek aldığın veya almak istediğin yerler var mı? 

Kurumsal olarak destek aldığım bir yer henüz yok. Yaşım ilerledikçe düşünebilirim. 

17. Kendi besten var mı? Varsa biraz anlatır mısın?

Evet bir bestem var, ismi de “Thinking about the Future”. Bu pandemi sürecinde gelecek ile ilgili kaygılardan ve daha güzel günler olabileceğinden yola çıkarak bestelemiştim. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s