Avrupa sahnelerinde parlamaya hazırlanan genç piyanist Tuna Bilgin’e kocaman bir alkış!

Fotoğraf: Emre Ergenç

Harika bir haberim var sizlere! Aslında birkaç gün önce almıştık ama ülke gündemi arasında gözden kaçmasın diye görece sakin olacağımızı düşündüğüm haftasonuna sakladım.

Prof. Dr. Gülnara Aziz ve devlet sanatçısı-piyanist Gülsin Onay’ın yetiştirdiği genç piyanistlerden Tuna Bilgin, Berlin Sanat Üniversitesi – Universität der Künste Berlin/ UdK’ya bu sene Şubat ayında gerçekleşen üç günlük sınav sonucu dünya çapında kabul edilen iki öğrenciden biri oldu.

Bilgin, Eylül ayından itibaren Almanya’da Prof. Björn Lehmann ile piyano eğitimine devam edecek.

Tuna, şahsen de tanıştığım, müthiş yetenekli ve çok iyi yetişmiş, saygılı, nazik ve bilgi dolu bir çocuk. En önemlisi de kocaman hayalleri ve onların peşinden gidecek gücü ve dinamizmi var. Bir piyanistin sahnelerde yükselmesi için gerekli en önemli erdemleri kendinde toplamış ender gençlerimizden.

Tuna Bilgin, 2013 yılında ilki düzenlenen Mozart Akademi Ulusal Piyano Yarışması’nda birincilik ve 2015 yılında da Ahmet Adnan Saygun Piyano Yarışması’nda birincilik ödüllerini kazanmasıyla klasik müzik dünyasının ilgisini üstüne çekmişti. Tuna ayrıca 2019’da 1.Uluslararası Adana Rhapsody Piyano Yarışması’nda 1.lik ve 2019’te Uluslararası Orbetello Piyano Yarışması’nda Junior Kategorisinde 3.lük kazandı. Tuna ayrıca, 2017 yılında “En iyi Ahmet Adnan Saygun Yorumcusu” ödülünü de alarak bu alandaki varlığını ve müzik dünyasına katkısını bir nevi kanıtlamış oldu.

Almanya’da da zaten parlak olan yıldızının giderek Avrupa sahnelerinde de kendisini ışıldatacağına olan güvenim sonsuz.

Yolun açık olsun Tuna! Notaların sonsuz olsun.

Kendisiyle daha önce yaptığım röportaja bakmak isterseniz: https://meneksetokyay.com/2021/04/12/piyanonun-sinirlarini-zorlayan-tuna-bilgin-muzik-insanliga-isik-tutar/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s