Genç Müzisyenler, 31. Ölüm Yıldönümünde Saygun’u Andılar

Andante – Şubat 2022 – Klasik Müzik Dünyamızdan başarı haberleri / MENEKŞE TOKYAY

Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık İlk ve Ortaokulu öğrencisi Ceylin Ada Arısan, To- ronto’da (Kanada) düzenlenen Ricky Moun- tain Keyboard Competition adlı yarışmada 9-10 yaş kategorisinde Kuhlau’nun Op.55, No.6, Sonatina’sı ve Chopin’in Op.70, No.1, Waltz eserindeki performanslarıyla birincilik kazandı.

Kocaeli’de yaşayan minik piyanist Ece Yeğenoğlu (7), VI. Paris International Music Competition adlı çevrimiçi yarışmada 8 yaşa kadar olan A Kategorisi’nde Ludwig van Beethoven’ın Anh.5, Fa Majör Sonatina performansıyla birinci oldu.

Türk Beşleri’nden Ahmed Adnan Saygun, 6 Ocak günü 31. ölüm yıldönümünde Türkiye’nin birçok özel mek nında anıldı. İzmir’deki Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde keman sanatçısı Simge Acunaz Eytemiz’in sunumu ve Dokuz Eylül Üniversitesi Konservatuvarı Piyano bölümü öğrencileri Papatya Biter ve Fikret Uçar’ın Saygun’un eserlerini seslendirmesi, dinleyicilerden büyük bir övgü aldı.

Aynı gün (6 Ocak) Ankara’da Bilkent Konser Salonu’nda da Gülsin Onay (piyano), Tony School (piyano), Türev Berki (piyano), Tuna Bilgili (piyano), Ada Baday (piyano), Sinan Dizmen (çello) ve Nilüfer Sude Güçlü (keman) ile birlikte başka bir anma konseri daha verildi.

9 Ocak günü ise Gülsin Onay ve öğrencileri, Ankara’da müzikseverlere unutulmaz bir müzik şöleni yaşattılar. Piyanonun “sihirli parmakları” Can Saraç, İlyun Bürkev, Tuna Bilgin, Hazal Zübeyde Hasırcıoğulları, Alp Birsel, Elif Naz Karabulut, Ahmed Adnan Saygun’un eserlerinin yanı sıra Liszt, Mozart, Beethoven, Grave ve Rahmaninov’dan oluşan bir repertuvarla CSO Mavi Salon’da izleyicilerle buluştu.

4 Ocak günü Ankara Güzel Sanatlar Fakültesi’nde ve 5 Ocak günü Cumhurbaş- kanlığı Senfoni Orkestrası Tarihi Bina‘da genç piyanistlerden Nihan Ulutan bir konser gerçekleştirdi. Programda Sergey Rahmani- nov’dan Etude ve Ahmet Adnan Saygun’dan Sonatin çalan Ulutan, Şubat ayında Spotify ve diğer sosyal medya platformlarında yayınlanmak üzere Saygun’un Sonatin’ini bir hafta öncesinde Almanya’da stüdyoda kaydetmişti. Caka Müzik Yarışması’nda Piyano ve Tuşlu Çalgılar alanında C kategorisi Altın Yıldız Ödülü ve Caka Yıldızı Büyük Ödülü’nü kazanan piyanist İlyun Bürkev (12), 9 Ocak tarihinde CSO Ada Ankara’da Adnan Saygun’un 31. ölüm yıldönümünde “Gülsin Onay ve Öğrencileri” konserinde yer aldı. Bürkev ayrıca 16 Ocak günü Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Kahve Konserleri’nde bir pi- yano resitali verdi. Repertuvarında ise Bach, Mozart, Chopin, Mendelssohn, Beethoven, Chopin, Liszt, Schumann ve kendi bestesi olan The Wind vardı.

Genç piyanistlerden Tuna Bilgin, 15 Ocak günü İzmir’de MÜZİKSEV’de (İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı Müzik Müzesi) bir piyano resitali verdi. Bilgin’in repertuvarında F. Chopin, A. Scriabin, J.S. Bach ve W.A. Mozart vardı.

Başarılı piyanistlerimizden Dengin Ceyhan, Joaquin Rodrigo’nun bestelediği Concierto di Aranjuez eserine dair piyano düzenlemesini, Babajim Istanbul etiketiyle 14 Ocak’ta Concierto de Aranjuez ismiyle tüm dijital platformlarda müzikseverlerle buluşturdu.

Klasik müzik alanındaki kariyerini yıllardır İtalya’da sürdüren İzmirli piyanist Ezgi Şenoğlan, Clara Schumann Klasik Müzik Yarışması’nda üçüncülük ödülüne layık görüldü. Şenoğlan, 2021 yılının Mart ayında Avusturya’da düzenlenen uluslararası Weiner Klassiker adlı klasik müzik yarışmasında üçüncülük ödülü, Haziran ayında ise Rusya’nın Moskova şehrinde düzenlenen International Moscow Music Competition adlı yarışmada uluslararası birincilik ödülünü almıştı.

Genç piyanistlerden Nisa Akgünay, Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Süleyman Sırrı Güner Konser Salonu’nda 19 Ocak günü Bach, Beethoven ve Chopin eserlerinden oluşan repertuvarıyla ilk piyano resitalini verdi. Kasım ayında İtalya’da bulunan Lorenzo Perosi Konservatuvarı’nda Corsi Liberi sınavlarından başarıyla geçip Maestro Aldo Ragone ile çalışmaya hak kazanan Akgünay, halihazırda Ragone ile çalışmalarıma devam ediyor.

Başarılı gitaristlerden Emrah Koçak, 18 Ocak günü Wocomo Music’de çok ses getiren yeni bir performans yayınladı. Koçak, Tarrega’dan klasik gitar repertuvarının en ünlü eserlerinden biri olan Recuerdos de la Alhambra’yı Mi Minör’de tremolosuz seslendirdi.

Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen Süreyya Operası Ulusal Beste Yarışması’nın “Keman-Piyano Eseri” üzerine gerçekleşen 5. edisyonunun kazananları belirlendi. Cihat Aşkın, Oğuzhan Balcı, Turgay Erdener, Rengim Gökmen, Özkan Manav, Gülsin Onay ve Hasan Uçarsu’dan oluşan jüri tarafından birincilik Arda İşkol’a, ikincilik Doğaç İşbilen’e, üçüncülük ise İmge Yağmur Tiryaki’ye verildi. Ödül alan eserler dijital albüm olarak yayınlanacak.

Geçtiğimiz yıl eğitim gördüğü Frankfurt Müzik ve Performans Sanatları Üniversitesi’nin Rus besteci Igor Stravinsky’nin 50. ölüm yıldönümü vesilesiyle gerçekleştirdiği CD projesinde seçmeler neticesinde solist olarak yer almaya hak kazanan Utku Asan’ın 2021 yılı Mayıs ayında yaptığı CD kaydı 18 Ocak itibariyle yayınlandı. Unerhört (Duyulmamış) ismi verilen CD’de Stravinsky’nin Piyano Konçertosu ve Üflememeliler için Senfoni’sinin yanı sıra Çaykovski’nin Op.48, Yaylılar için Serenad’ı bulunuyor.

Çaykovski Konservatuvarı öğrencilerinden, başarılı Türk kemancı Yağmur Tuna, Belçikalı keman virtüozu Eugène Ysaÿe adına 1937 yılından beri her yıl düzenlenen YSAYE Junior 2022 Çevrimiçi Uluslararası Müzik Yarışması’nda B kategorisinde yarı final seçmelerini kazandı. Sonuçlar, Mart ve Nisan aylarında yapılacak yarı final ve finalde açıklanacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s