Başarılı genç viyolacı Zeynep Duru Sertoğlu: “En büyük hayalim yaşım kaç olursa olsun bu işe olan bağlılığımı kaybetmeden, her zaman öğrenerek bu mesleği yapmak”

2004 yılında Almanya’da doğan Zeynep Duru SERTOĞLU, müzik kariyerine 2015 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Viyola Bölümü’nde Neslihan AYDINMAKİNA ile başladı. 2016 yılında Prof. Burcu YAZICI ile çalışmalarına devam etti. Robert FARKAS ve Erika FARKAS’ın kurmuş olduğu Anadolu Barok Ensemble grubunda birçok oda müziği konserleri verdi. Aynı yıllarda Öğr.Gör. Bilgütay Kaan ÖZTÜRK ve Öğr.Gör. Bekir Volkan İNCİ, ile viyola çalışmaları yaptı.

2018 yılında Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası’nın açmış olduğu solistlik sınavını kazanarak Anadolu Senfoni Orkestrası ile birlikte 20 Nisan 2018 tarihinde Joseph Schubert Do Majör Viyola Konçertosu’nu solist olarak seslendirdi. Aynı sene Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Masal Şatosu’nda düzenlenen “Şatoda Müzik” etkinliği kapsamında birçok solo ve oda müziği konserleri verdi.

Eylül 2018’de İznik’te düzenlenen Uluslararası Viyola Kampı’na katılarak Prof. Tatjana MASURENKO, Prof.Dr. Betil BAŞEĞMEZLER, Nejat BAŞEĞMEZLER, Doç. Ali BAŞEĞMEZLER’den viyola dersleri aldı. 2019 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Viyola ve Keman Çalıştay’ında Hüseyin ULUTAŞ ve Elena ÜNALDI ile çalıştı.

2020 yılında online olarak gerçekleştirilen farklı birçok masterclass’ta Efdal ALTUN, Prof.Dr. Beste TIKNAZ MODİRİ, Prof. Tatjana MASURENKO, Doç. Ali BAŞEĞMEZLER ile kendini viyola alanında geliştirmeye devam etti.

Lise son sınıf öğrencisi olan Zeynep Duru SERTOĞLU, çalışmalarını halen Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Prof. Burcu YAZICI ile sürdürüyor. Eğitimine ileride Almanya’da devam etmek isteyen Zeynep Duru’yu keyifli bir söyleşi eşliğinde sizlere tanıtmak isterim:

Sevgili Zeynep Duru; öncelikle müziğe olan ilginin nasıl fark edildiği ve bu yeteneği ne yönde bir eğitimle geliştirdiğini öğrenmek istiyorum.

Öncelikle bu çok değerli röportaj yazılarınızda bana da yer verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Müziğe olan ilgimi Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın broşürü sayesinde keşfettim diyebilirim. Başlangıçta okulun sınavlarına girerek şansımı denemek istemiştim. Daha sonra müziğin beni her açıdan beslediğini, ve bunu meslek olarak yapmak istediğimi fark ettim. Müzik eğitimimi okulumda aldığım derslerle, çalıştığım çok değerli isimlerle, bol bol okuyarak ve izleyerek edindiğim bilgilerle geliştirmeye devam ediyorum.

Herkesin kariyerinde bir dönüm noktası vardır ve müzisyenlerde bu kırılma noktaları genellikle zorlu ve üzerinde çok emek harcanmış eserler oluyor. Sizin açınızdan baktığımızda Schubert’in Do Majör Viyola Konçertosu’nun hayatınızdaki yeri ve önemi nedir?

Schubert Do Majör Viyola Konçertosu  viyola kariyerimde en ince detayına kadar çalıştığım ilk büyük eserlerden biri diyebilirim. Bolca emek, çalışma ve gelişmenin yanı sıra sahnede ön planda böyle bir eser seslendirmek oldukça motive ediciydi. Bu yüzden bu konçertonun hayatımda hep ayrı bir yeri olacaktır.

Viyolanın sesini neye benzetirsiniz?

Viyolanın ses rengini çoğu yorumcu ve sanatçı gibi ben de insan sesine benzetiyorum.  Tını bakımından oldukça zengin, ve çoğu bestecinin armonik açıdan kritik partiler yazdığı çok karakteristik bir enstrüman.

Viyola dışında çaldığınız başka bir enstrüman var mı?

Okulumuzun vermiş olduğu 5 yıllık harika deneyimler kazandığım bir piyano eğitimim var. Bu sayede çaldığım eserleri halen piyano üzerinden analiz edebiliyor ve bestecinin tam olarak yorumcuya vermek istediği mesajı anlıyorum.

Viyolanın Türkiye’de bilinirliği diğer enstrümanlara kıyasla sizce nasıl? Bilinirliğini artırmak adına neler yapılmalı?

Viyola genel anlamda ne yazık ki ülkemizde çok bilinen bir enstrüman değil. Bunun nedeninin kemanla olan fiziksel benzerlikleri ve repertuvar darlığı olduğunu düşünüyorum. Ülkemizde viyolanın bilinirliğini artırmak için daha fazla solist viyolacıya ve daha fazla solo viyola eserine ihtiyacımız olduğuna inanıyorum.

Bir müzisyen olarak pandemi dönemini nasıl geçirdiniz?

Açıkçası bir müzisyen olarak pandemi sürencinde kendi adıma zorlandım. Zaman zaman motivasyonumu düşürdüğüm anlar oldu. Bunun nedeni yaptığımız online derslerde enstrümanımızla ifade etmeye çalıştığımız şeylerin karşı tarafa tam olarak geçmemesiydi. Diğer zorlayıcı faktör ise yaptığımız işin bir sahne işi olması ve bu pandemi sürencinde seyircilerden ve verdiğimiz canlı performanslardan uzak kalmış olmamızdı. Tüm bunların dışında bu zorlu dönemde üretken kalmaya, disiplinimi kaybetmemeye ve ruhsal açıdan sağlıklı kalmaya çok özen gösterdim diyebilirim. Umarım bu süreci en yakın zamanda tamamen atlatır ve canlı sahne heyecanımıza tekrar kavuşuruz.

Çalmaktan en çok hoşlandığınız eser veya Viyola repertuarınızın olmazsa olmaz bestecileri ve eserleri hangileri?

Bu soruya şu anda çalıştığım Schubert Arpeggione Sonat cevabını vermek istiyorum. Besteci fikrini oldukça salt, ancak bir o kadar da yoruma açık bir dille ifade etmiş. Bunun dışında Hoffmeister’in Viyola Konçertosu, Glinka Viyola Sonatı ve Bach Süit No.2 viyola repertuvarının olmazsa olmazlarındandır.

Kendisi de viyolacı olmasına rağmen bir viyola konçertosu yazmamış olan Dvorak, viyola sanatçılarını oldukça kızdırmıştır sanıyorum. Peki keşke solo viyola için daha fazla eser yazsaydı dediğiniz besteci kim?

Bestecilerin viyola üzerine daha fazla yoğunlaşmaları en büyük keşkelerimizden olabilir viyolacılar olarak. Bu derin ve karakteristik enstrüman için eserlerini hayranlıkla dinlediğim Brahms’ın daha fazla eser yazmış olmasını dilerdim. Viyolaya bakış açısı ve müzikal anlayışı gerçekten çok etkileyici bence.

İyi bir viyola sanatçısı sağlığında nelere dikkat etmeli?

Bana göre tüm sanatçılar kas, eklem ve omurga sağlığına çok dikkat etmeliler. Müziği meslek olarak yapan bizler enstrümanlarımızla gün içinde çok ciddi vakitler geçiriyoruz. Bunun sonucunda yanlış bir harekette sakatlanmalar, ağrılar meydana geliyor. Böyle durumlarla karşılaşmamak için de kaslarımızı en azından çalışmaya başlamadan önce esnetmeli ve ısıtmalıyız. Bunun dışında ruhsal sağlığımızı korumamız çok önemli bizler için. Yeterli uyku ve besin değeri yüksek yiyeceklerle kendimizi beslersek, enstrümanımızdan da oldukça verim alırız diye düşünüyorum.

Viyola alanında Türkiye’de ve dünyada kendinize kimleri örnek alırsınız?

Bu alanda kendime örnek aldığım isimler çok değerli hocam Prof.Burcu Yazıcı ve Öğr. Gör. Bilgütay Kaan Öztürk hocamdır. Sadece bu alanda inanılmaz birikimleri değil, bu mesleğe ve sanata bakış açıları da hayranlık uyandırıyor bende. Onun dışında etkinliklerini sürekli takip ettiğim Yuri Bashmet, Tatjana Masurenko, Amihai Grosz ve Tabea Zimmermann da bu meslekte örnek aldığım çok değerli isimlerden.

Peki, müzik tarihinde geçmişe dönme şansınız olsa hangi dönemde yaşamak isterdiniz ve neden?

Sanırım bunun cevabı Barok Dönem, yani 1600-1750 yılları olacak. Bunun nedeninin o dönemde insanların yeni şeyler denemeye, her alanda detaylara ve ince işçiliğe önem vermeye başlamaları ve sanatta mükemmelik ve kusursuzluğu değil, alışılmamış, tanımlanamayan ve sınıflandırılamayan eserler üretmeleri beni en çok kendine çeken özelliklerindendir.

Zaman tünelinden gelse hangi besteciyle neler konuşmak, hangi konularda kendisinin tavsiyelerini almak isterdiniz?

Bu biraz klişe bir cevap olacak, ancak bu kişi kesinlikle Beethoven olurdu. Hayatı boyunca yazdığı eserlerde hep farklı olmaya çalışmış, inanılmaz bir müzik mimarı çünkü kendisi. Ona en çok yaşadığı fiziksel sıkıntılara rağmen nasıl hayatı boyunca üretken ve eşsiz yapıtlar çıkarmayı başardığını sormak sorularımdan biri olurdu. Diğer bir merak ettiğim konu ise şu anda bulunduğumuz dönemin popüler müziği hakkında fikirleri olurdu.

Son olarak; yakın döneme dair hayal ve hedefleriniz neler?

Bu okula girdiğim günden beri en büyük hayalim yaşım kaç olursa olsun bu işe olan bağlılığımı kaybetmeden, her zaman öğrenerek bu mesleği yapmak. Yakın gelecekte ise yine çok uzun zamandır hayalini kurduğum Almanya’da eğitim hakkı kazanmak ve orada eğitim hayatımı devam etmektir.

Bu keyifli söyleşi için çok teşekkür ederim…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s