Gaziantepli Beren Zehra: “Zaman makinem olsa tüm bestecileri aynı yaşta Viyana’da toplar, beraber konser verirdim.”

Gaziantep’te beş yıldır piyano eğitimini sürdüren 10 yaşındaki Beren Zehra Güllü, geçtiğimiz sene katıldığı ilk uluslararası yarışma olan ve yaklaşık 15 ülkeden katılan çocuklar arasında Stars At Tenerife Uluslararası Müzik Yarışması’nda 9-10 yaş kategorisindeki katılımıyla ülkesine birincilikle dönmüştü. Matematik öğretmeni annesinin desteği ve Ukraynalı piyano eğitmeni Renata Popoviç’in de yönlendirmesiyle bu alanda derinleşen Beren Zehra, geçtiğimiz ay ise “Golden Talents of Madrid” (Madrid’in Altın Yetenekleri) yarışmasında birincilik aldı. Şimdiyse tüm birikimi ve çalışma azmiyle Avrupa’da yeni yarışmalara hazırlanıyor.

Beren Zehra şu anda yeni yarışmalara hazırlanmak için her gün saatlerce piyanosunun başında çalışıyor. Bir yandan da özel yetenekli öğrencilerin becerilerini geliştirebilmesi ve en üst düzeyde kullanabilmesi amacıyla devlet eliyle kurulan Bilim ve Sanat Merkezi Bilsem’de genel yetenek ile müzik bölümlerinde öğrenciliğini sürdürüyor. Burada “müziğin dilini kağıt üzerinde öğrendiğini” ifade ediyor. Yaşının çok ötesinde bir olgunluğu, yaşının muzipliğiyle harmanlayan bir piyano dehasıyla karşı karşıya olduğumu da bana zaman zaman hep anımsattı röportajımızda. “Zaman makinen olsaydı hangi müzisyenin yanına ışınlanırdın” sorusuna hiç tahmin etmeyeceğim bir yanıt verdi ve eğer öyle bir makinesi varsa sihirli güçlerinin de olduğunu, o halde bütün müzisyenleri aynı yaşta ve Viyana’da bir araya getirip beraber bir konser vermek istediğini söyleyiveriyor.

Beren Zehra da yaşıtı diğer üstün yetenekli çocuklar gibi devletten destek alacağı günü merakla ve heyecanla bekliyor. “Bana açılan her kapıdan sadece ben değil, benim gibi müziğe ilgi ve yeteneği olan bir sürü özel çocuğun daha geçeceğinden eminim. O yüzden benim sesimin duyulması da aslında birçok yeni yeteneğin keşfedilmesi için güzel bir adım” diye ifade ediyor bu duygularını. Beren Zehra’nın henüz bestesi yok, ama mükemmeliyetçi kişiliği ışığında doğru bestenin bir zamanı olduğunu ve henüz o zamanın gelmediğini söylüyor bana. Ve hemen ekliyor: “Belki yarın, belki 5 yıl sonra ama en güzel bestemi mutlaka oluşturacağım. O notaların beni bulmasını bekliyorum.”

İşte, böylesi olgun, muzip ve yetenek dolu bir piyanist kızı Beren Zehra’yı, hayallerini, heyecanlarını ve çalışma azmini tanımak için onunla çok keyifli bir röportaj gerçekleştirdim. Sizlerle de onu tanıştırmak isterim.

  1.  Kendini biraz tanıtır mısın?

10 yaşındayım ve Gaziantep’te yaşıyorum. Bilfen Okulları’nda başarı bursu ile okuyorum. Aynı zamanda Bilsem’de genel yetenek ve müzik alanlarında eğitim alıyorum. Ve bir de haftada birkaç gün değerli öğretmenim Renata Popoviç Çavdar ile piyano çalışıyoruz.

2.   İçindeki piyano tutkusu ne zaman açığa çıktı? O zamana dair bize ayrıntılar verir misin?

5 buçuk yaşındayken duyduğum her ritme ayak uydurarak müziğe kendimi kaptırıyordum. Her enstrümanla ilgili sorular soruyordum. Ailem bunu fark ederek piyano eğitimi almamı sağladı. Bu şekilde başlayan yolculuğum uzun bir serüvene dönüştü.

3.   Dışarıda yürürken piyano sesi işittiğinde yaşadığın duyguları tarif eder misin? Neden hayatında piyanoya yer açtın? Peki ev dışında olduğunda piyanonu özlüyor musun?

Notaları ve aradaki her sesi duyabiliyorum. Sadece piyano değil, fon müziklerini dahi piyano ile eşleştirerek çaldığımı hayal ediyorum. Piyanomdan uzakta olduğum anlarda bile, mesela sosyal bilgiler dersi dinlerken, parmaklarım piyano çalar benim, kimse duymaz ama ben yaşıyorum resmen…

 4.   Renata öğretmeninin müzik yeteneğine olan katkılarını anlatır mısın?

Öğretmenim her çocuğun kalbine temas edebiliyor. Nasıl yapıyor bilmiyorum fakat farklı karakterlerde olan bütün öğrencileriyle güzel bir ambiyans yakalamış. Biz tanıştığımızda, üzerimde yeni biriyle çalışmanın tedirginliği vardı. Ve çok kısa bir sürede kayboldu. Renata hocamla iyi bir ikili olduğumuzu düşünüyorum. Sanki kendi çocuğuymuşum gibi bir samimiyet hissediyorum, böylece her uyarısının beni geliştirmek için olduğunun da farkındayım. Bu yüzden çok hızlı yol alıyoruz.

5.  Bilsem’deki eğitiminin sana ne tür faydaları oluyor?

Bilsem bana müziğin dilini kağıt üzerinde öğretiyor. Ben de bunu ruhumdaki müzik aşkına bir katkı olarak düşünüyorum. Bir de sosyal anlamda, piyano çaldığım için orada ayrı bir ilgi gördüğümü hissediyorum. Bu da beni motive ediyor.

6. En çok beğendiğin, kendine referans aldığın Türk ve yabancı piyanistler kimler? Ve neden?

Her piyanist ile onların eserini çalışırken yeni baştan tanıştığımı düşünüyorum. Sanki ben onlar gibi değil de onlar benim gibi çalıyormuşçasına hissediyorum. O yüzden hangi parçayı güzel çalabiliyorsam o eserin sahibini o gün daha çok seviyorum sanki. Yani isimleri sürekli değişiyor bende…

7. Şu ana kadar hangi ödülleri aldın? İlk ödülünü aldığında yaşın kaçtı ve anımsadığın kadarıyla neler hissettin?

İlk ödülümü sadece ne yapabileceğimi bir denemek için gittiğim İspanya Tenerife Adası’ndaki ‘’STARS AT TENERIFE’’ yarışmasında kazandım, 1. oldum. Üstelik 29 Ekim 2019 yılında Cumhuriyet Bayramı’na denk gelmesi ayrı bir işaretti benim için… Yarışmadaki tek Türk çocuğu olarak çok gururlandım. Hemen ardından 2 yarışmaya davetiye aldım fakat pandemi patlamıştı maalesef. Online olarak 3 yarışmaya daha katıldım. Florida Müzik Festivali’nden jüri özel ödülü ve davetiye, Golden Talents of Madrid yarışmasında 1.lik aldım. Şu anda Almanya’da yarışmadayım ve umarım bir kez daha 1.lik ödülü alacağım.

8. Gaziantep’te klasik müzik izleyicisini nasıl değerlendiriyorsun? Yaşıtların arasında klasik müzik ilgisi artıyor mu?

Gaziantep benden önce nasıldı bilemiyorum fakat etrafımdaki bütün büyükler ve arkadaşlarım benimle her karşılaşmalarında mutlaka piyano ve klasik müzikten sohbet açıyor. Bundan mutlu oluyorum. 

9. Hangi masterclass’lere katıldın? Bu masterclass’lerde gerek öğretmenler gerekse katılan diğer çocuklar sana ne kattı?

Pandemi biter bitmez hiçbir masterclass fırsatını kaçırmayacağım, çünkü Renata hocam dışında bir piyanistle henüz çalışmadım.

10. Pandemi dönemi tüm çocuklar için olduğu gibi senin için de zorluydu kuşkusuz. O dönemi müzikal anlamda nasıl geçirdin? Peki pandemi biter bitmez hangi ülkeyi gezmek istersin, neden?

Pandemiyi fırsata çevirenlerden oldum sanırım. Hem derslerime hem piyanoma daha çok sarıldım. Belki de Covid-19’un dünyayı eve kapatması bir misyondu, buna inananlardan biriyim. Salgın ortadan kalktığında Japonya’ya gitmeyi çok isterim, çünkü Japonların yaşam enerjisinin sırrını merak ediyorum.

11. En çok hangi müzisyenin eserlerini tercih ediyorsun, neden?

Ben kıpır kıpır bir çocuğum. Ve parmaklarım da öyle… O yüzden her müzisyenin en hızlı parçalarını çalmak bana daha çok yakışıyor bence.

12. Günde kaç saat piyano çalıyorsun? Arkadaşlarınla görüşmek mi piyano mu öncelikli senin için? Neden?

Yarışma öncesinde 3 saati buluyor fakat normalde 1 ila 1,5 saatle kapatıyorum günü, çünkü derslerim de benden aynı ilgiyi bekliyor.

13. Bir zaman makinen olsaydı geçmişten hangi müzisyenle tanışmak isterdin ve neden?

Zaman makinem varsa sihirli güçlerim de vardır, o halde bütün müzisyenleri aynı yaşta ve Viyana’da toplar beraber bir konser vermek isterim. Ve bence konserde çalacak ilk isim Johann Sebastian Bach olmalı çünkü onun edüdlerini çalmak bile beni çok mutlu ediyor.

14. Kurumsal olarak destek aldığın veya almak istediğin yerler var mı?

Sadece ailemin, Renata öğretmenimin ve okullarımın manevi desteğiyle bu haldeyim. Fakat devletten destek olmak çok başka bir şey. Bana açılan her kapıdan sadece ben değil, benim gibi müziğe ilgi ve yeteneği olan bir sürü özel çocuğun daha geçeceğinden eminim. O yüzden benim sesimin duyulması da aslında birçok yeni yeteneğin keşfedilmesi için güzel bir adım olacak.

15. Kendi besten var mı? Varsa biraz anlatır mısın?

Bestenin bir zamanı var ve bence henüz o an gelmedi. Belki yarın, belki 5 yıl sonra ama en güzel bestemi mutlaka oluşturacağım. O notaların beni bulmasını bekliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s