Pandemi, Neoliberalizm, Medya

Prof. Yasemin İnceoğlu ve Savaş Çoban editörlüğünde Ayrıntı Yayınları’ndan “Pandemi, Neoliberalizm, Medya” eseri yayımlandı.

Kitapta benim de pandemide çocuk hakları konusunda makalem yer alıyor. Zira çocuklar bu pandemi döneminde hem üstün bir adaptasyon başarısı sergilediler, hem de birçok kısıtlama ile birlikte biricik çocuklukları, oyun hakkı, eğitim hakkı ellerinden alındı. Pandemi sonrası dönemde de birçok şey onlar için eskisi gibi olmayacak. Birçoğu sosyo-ekonomik yetersizlikler sebebiyle eğitim hakkından, eğitime erişim hakkından mahrum kalarak mevsimsel işçi olarak çalışmak zorunda kalırken, birçoğu da aile-içi istismar ve şiddeti tüm çıplaklığıyla, mekansal kısıtlamalar eşliğinde yaşadı. Birçoğu susmak durumunda kaldı, birçoğu intihara sürüklendi, birçoğu bedenlerinde pandeminin etkisini ömür boyu taşıyacak yaşanmışlıklara maruz kaldı.

Kitap, pandemi sürecini, uzmanların gözünden farklı alanlarda ele alması açısından disiplinler-arası ve çok-katmanlı bir bakış açısı sunuyor ve hepimizi çok farklı noktalardan yakalayan bu kısıtlamalar sürecini sosyolojik, politik, ekolojik, iletişimsel, hukuki olarak mercek altına alıyor. Pandemide saatler süren zoom toplantıları ve çalışma saatlerinin günün her dakikasına yayılmasıyla tartışmaya açılan “dijital yeni kölelik” konusundan, pandemi döneminde medyanın ne kadar sürdürülebilir olduğu ve dezenformasyona ne kadar açık olduğuna, pandemine doğru bilgiye erişimin önemine ve pandeminin doğurduğu güvencesizlik duygusuna dek birçok derinlikli makale ile bu süreçte yaşadığımız açmazlarda yalnız olmadığımızı da hissetmemiz açısından da bu eser oldukça yararlı olacak. Pandemi günleri elbette bir gün geride kalacak ama toplumsal açıdan yarattığı gedikler hakkındaki tartışmalarımız uzunca bir süre devam edeceğe benziyor çünkü hepimiz aslında bu süreçte ayakta kalabilmek, psikolojik ve ekonomik dayanıklılığımızı artırabilmek adına hem çok büyük fedakarlıklarda bulunduk, hem de büyük olasılıkla pandemi sonrası süreçte dünyanın geçireceği dönüşüm içerisinde konumumuzu da gözden geçirmeye başladık.

Büyük bir emeğin ürünü olan ve aynı kitapta yer almaktan gurur duyduğum ve avukat Tuğçe Duygu Köksal, Dr. Sarphan Uzunoğlu gibi kendi alanlarındaki uzmanlıklarına her daim başvurduğum kişilerin katkısıyla bir referans kitap olacağına inandığım bu güzel eseri beğeninize sunarız…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s