Breath of Nahrain: İki nehir arasından müzik dünyasına üflenen “nefes”

Pervin Chakar, Ertan Tekin, Dengin Ceyhan‘ın uzun zamandır beklenen ortak albümleri 25 Şubat günü tüm dijital platformlarda yayınlandı. Yoğun siyasi gündemin ortasında ruhlarımıza Mezopotamya’dan ulaşan bir nefes oldu adeta…

Breath of Nahrain, adını işaret ettiği coğrafya Mezopotamya’dan, ezgilerini iki nehir arasındaki kadim kültürlerden alan değerli bir arşiv albümü…

Geçtiğimiz yıl yayınlanan meşhur Kürt halk ezgisi Lo Şivano’nun ardından Pervin Chakar ve Ertan Tekin’i bu çalışmayla yeniden bir arada görüyoruz. Albümde, Andrea Bocelli ve Ennio Morricone gibi dünyaca ünlü sanatçılarla aynı sahneyi paylaşan opera sanatçısı soprano Pervin Chakar ve Civan Gasparyan’ın emanet ettiği Ermeni halk çalgısı duduk ile çalan duduk ustası Ertan Tekin’e, dikkat çeken düzenlemeleriyle klasik müzik kökenli genç piyanist Dengin Ceyhan eşlik ediyor.

Müzik kariyerine Almanya’da devam eden ve Avrupa’da birçok sahnede önümüzdeki dönemde müzikseverlerle yeniden buluşacak olan Pervin Chakar, albümün müzik dünyasına yepyeni bir soluk ve farkındalık getireceğini söylüyor.

Ada Müzik etiketiyle yayınlanan Breath of Nahrain içerisinde, Kürtçe’nin Kurmancî, Zazakî lehçeleri ile birlikte Ermenice ve Asurca 5 eser yer alıyor.

Albümün yayınlanan ilk teklisi Heyran Jaro’nun ardından sırayla diğer 4 eser de dillerine, melodilerinin özgünlüğüne, vurgularına ve doğal yapısına saygı duyularak tekrar düzenlenen yepyeni yorumlarıyla karşımıza çıkacak.

Heyran Jaro Zaxo-Şırnak halk ezgisi olup Sindi Bölgesi’ne aittir. Heyran Jaro’yu en iyi seslendiren dengbej ise Fadil Ciziri olmuştur. Onun sesiyle bu eser ölümsüzleşmiştir.

Heyran Jaro, Kürt müziğinde bir tür mani olarak kabul edilen Heyranok formundadır. Heyranok, çoğunlukla aşkı konu alan bir formdur. Genelde yazları yaylalara çıkan ve havalar soğuyunca köylerine dönen göçebe aşiretlerin başından geçenleri konu alır. Sürülerin peşinde veya dağların geçitlerinde rastlaşan delikanlılar ve kızların birbirlerine söyledikleri şarkılardır bunlar… Üçüncü kişilere söylenmeyen bu sözler genelde erotiktirler.

Heyran Jaro, Cudi sıradağlarında ayrı düşmek zorunda kalmış iki sevgiliden kız olanın yaktığı bir ağıttır. Spêrtî aşiretinden olan kız, ekmek pişirirken gözyaşlarını tutamaz, gözlerine duman kaçmış gibi yaparak gözlerini siler ve Sindi yaylalarından Eruh sırtlarına kadar dağlık bir coğrafyada gezintiye çıkar. Sevgilisi bir uçurumdan aşağıya düşmüş olan kız, onun yaralı haliyle konuşmaktadır ve biz bazen kızın ağzından sevgilisinin sözlerini duyarız.

Breath of Nahrain, Klasik Batı müziğinin tınıları ile doğunun eşsiz melodilerinde bizi geçmişe doğru bir yolculuğa çıkaracak. Botan’ın sarp dağlarından, Dersim’in eşsiz güzelliğine, Tur Abdin’den Sayat Nova’ya doğru üç güçlü müzisyenin nefesiyle yoğrulmuş bir yolculuk bu… Klasik tınıların olağanüstü gizemi, Pervin Chakar’ın sesiyle yankılanırken, bu coğrafyanın samimi hissiyatını Ertan Tekin’in duduku ve Dengin Ceyhan’ın doğu ve batıyı birbirine oya gibi ilmek ilmek işleyen piyanosu da tüm bu yolculuğa eşlik edecek.

Bu üç güçlü müzisyenin böyle bir özel albümde buluşması bu topraklar için çok büyük bir şans…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s