Küçük piyanist Engin Tuzcuoğlu: “Zaman makinesine atlayıp Mozart’la tanışmak isterim”

Anne karnında müzikle, özellikle de Klasik Batı müziği ile tanışmanın çocuğun gelişiminin sonraki safhalarında etkili olduğuna, çocuğu sakinleştirdiğine ve beyin gelişimine katkı sağladığına dair birçok bilimsel araştırma okumuşuzdur. 10 yaşındaki Engin Tuzcuoğlu da bu iddiaların aslında vücut bulmuş hali. 

Antalya’da yaşayan 2011 doğumlu Engin Tuzcuoğlu, henüz anne karnındayken müzikle ve bilhassa armonika sesiyle tanıştı ve sonraki yıllarda müzik alanında aldığı eğitim onun kulağını eğitip ritm duygusu kazandırdıktan sonra 5 yaşında piyano eğitimi almasıyla bu kulvarda ilerlemeye başladı. Şu anda kıvır kıvır saçları, kendinden emin tavırlarıyla piyanosunun başına geçerek saatlerce hayallerini ona yakınlaştıracak deneyime ulaşmak için çabalıyor.

Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yarı Zamanlı İlkokulu Piyano Bölümü’nde eğitim gören Engin ulusal ve uluslararası yarışmalarda elde ettiği birçok başarının yanı sıra, bu yılın Ocak ayında İspanya’da düzenlenen Franz Liszt Center Piano Competition’dan da ikincilikle döndü. Antalya Devlet Konservatuarı’ndan Ana Sanat Dalı bölüm başkanı Gökçe Göktepe’den piyano eğitimi almaya devam eden Engin, tüm hayallerinin merkezine piyanosunu yerleştiriyor. Şu ana kadar da oldukça iddialı ödüllerin de sahibi oldu: 2019 yılında Adana Çukurova Üniversitesi tarafından düzenlenen Rapsody Birinci Uluslararası Piyano Festivali ve Yarışması’nda 3’üncülükten 2019 yılında İzmir Mozart Akademi 5. Uluslararası Piyano Yarışması ve Festivali’nde ikinciliğe dek. Pandemi öncesinde, 2019 yılında Bodrum’da İkinci Tanrıçalar Geçici Festivali’nde konser veren Engin, aynı zamanda geçtiğimiz sene Antalya R22 Kültür Sanat Evi’nde Gülsin Onay ile birlikte de konser verdi.

Engin en son olarak Mayıs 2021’de, tam da annesinin Anneler Günü’nü kutlayacağı gün, en özel hediye olarak İtalya’da düzenlenen Orbetello Competition isimli piano yarışmasında kendi yaş grubunda 2.lik ödülü aldı ve hepimizi çok gururlandırdı.

Kendisini ileride “kocaman, çok büyük bir konser salonunda” hayal eden, küçücük yaşına rağmen Bela Bartok’u çok özgün şekilde yorumlayan Engin’i haydi birlikte tanıyalım:

  1. Kendini biraz tanıtır mısın?

Engin Tuzcuoğlu, 10 yaşındayım, Antalya’da yaşyorum. Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet konservatuarında Öğretim görevlisi Gökçe Göktepe öğretmenimle 3 yıldır eğitim alıyorum.

2. İçindeki piyano tutkusunu ilk kim fark etti? İlk piyano çaldığın günleri anımsıyor musun? Armonika sesine anne karnından beri tepki verirmişsin, sana ne hissettiriyor armonika?

Annem farketti. Evet hatırlıyorum o anları. Babam güzel armonika çalar. O yüzden onu çalarken dinlemek halen çok hoşuma gidiyor.

3. Piyano senin için vazgeçilmez mi, neden? Mesela, ıssız bir adaya düşsen yanına çikolata mı alırsın, piyano mu? 

Tabiki vazgeçilmez, çünkü piyanoda özellikle film müzikleri ve sevdiğim şarkıların melodilerini çalmayı çok seviyorum. Issız bir adaya düşsem çikolatadan da piyanomdan da vazgeçmek istemem.

4. Günde kaç saat piyano çalışırsın yaklaşık olarak? 

Üç yada dört saat, bazen de iki saat çaldığım olur. O günkü tempoma, ruh halime, derslerime bağlı.

5. Zorlu bir tercihte bulunmak zorunda kalsan; Chopin mi, Beethoven mı dersin? Neden?  

Sanırım Chopin’i tercih ederim, çünkü onu çok daha duygu yoğunluklu buluyorum.

6. En çok beğendiğin Türk ve yabancı piyanistler kimler?

Türkiye’den Gülsin Onay, Fazıl Say, İdil Biret ve yabancılardan da Mozart, Horowits, Askhnazy’i çok beğenirim.

7. Şu ana kadar hangi ödülleri aldın ve hangi masterclass’lere katıldın? Ocak ayında İspanya’da düzenlenen Franz Liszt Center Piano Competition’da ikinci olduğunu nasıl öğrendin, o anda neler hissettin? 

İlk yarışmam Adana’daydı. Rapsody Birinci Uluslararası Piyano Festivali ve Yarışması’nda 3’üncülük aldım. Ardından, İzmir’de 5’ncisi düzenlenen Uluslararası Piyano Yarışması ve Festivali’nde ikincilikle ödüllendirildim. Alanya’da Viva Competion mansiyon ödülü aldım, en sonunda da pandemi döneminde online olarak düzenlenen Ispanya’daki Franz Liszt yarışmasında 2’ci oldum. Sabah uyandığımda bu ödülümü annem söyledi ve çok heyecanlandım, çok mutlu oldum.

Cem Babacan, Gülsin Onay ve İspanya’da kazandığım yarışmadan ödül olarak Guliano Adorno’dan Masterclass deneyimi edindim.

8. Yurtdışında herhangi bir yarışmaya gittin mi? Gittiysen orada senin gibi piyanist çocuklarla tanışınca ne hissettin? 

Hayır gitmedim, ama gitmeyi çok istiyorum.

9. Piyanodan başka hangi enstrümanları çalıyorsun veya çalmak isterdin? 

Başka enstrüman çalmiyorum, ama evde boş kaldığım zamanlarda amatörce ukulele çalıyorum. Bir yandan da keman çalmayı çok istiyorum.

10. Müzik senin için ne ifade ediyor? 

Müzik dinlerken çok eğleniyorum, gerilimli parçaları çok seviyorum. Mesela bir tane eserim var, onu çalarken kendimi çok iyi hissediyorum.

11. İleride kendini piyano başında nerede hayal ediyorsun? 

Kocaman, çok büyük bir konser salonunda…

12. Yurtdışında eğitim görme hayallerin var mı? Varsa hangi ülkeler ve neden? 

Evet, Viyana’da eğitim görmek isterim çünkü orası sanat şehri.

13. Kendin bir beste yaptın mı? O besteni yapma sürecini ve hislerini anlatır mısın? 

Evet, 2 tane beste yaptım birkaç gün sürdü. Pek zorlanmadım çünkü beste yapmayı çok seviyorum ve yaparken çok eğleniyorum. Eserlerimi o anki ruh halime göre anlık yapıyorum, herhangi bir isim koymuyorum. Ortak özellikleri ise, çok hareketli olmaları.

14. Senin gibi yetenekli diğer çocuklarla ortak müzik projeleriniz var mı? 

Henüz yok ama çok isterim olmasını…

15. Bir zaman makinesine atlayıp geçmişe ışınlansan hangi müzisyenle tanışmak isterdin, neden? 

Mozart’la tanışmak isterdim çünkü onu çok seviyorum. Hayatıyla ilgili kitaplarını okudum ve kendimle çok ortak nokta buluyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s