AGORA SENFONİ ORKESTRASI (AGO) 5. SANAT SEZONUNU AÇIYOR!

Ankara merkezli Agora Senfoni Orkestrası (AGO) yenilenen kadrosuyla beşinci sezon açılışını 29 Ağustos Pazar günü, saat 20.30’da Ankara Altınpark içerisine kurulacak özel açık hava sahnesinde gerçekleştirecek. AGO, yeni sanat sezonunu “Anlatıcılı Konser” formatında tasarladı. Böylelikle, hem yeni iletişim çağının dinamiklerine yanıt vermeyi hem de dinleyiciyle daha yakın bir temas kurmayı hedefliyor. 

Murat Ömür Tuncer şefliğinde 30 Ağustos Zafer Bayramı vesilesiyle bir gün öncesinde gerçekleştirilecek konserde Metin Uca‘nın anlatımıyla Nazım Hikmet‘in Kuvayi Milliye Destanı, bestecilerin eserleriyle birlikte seslendirilecek. Repertuvarda Muammer Sun‘un eserleri; ayrıca Saygun‘dan bir kahramanlık söylevi olarak Köroğlu, Ulvi Cemal Erkin‘den Köçekçe ve Mozart‘ın Saraydan Kız Kaçırma Operası’nın Uvertürü bulunuyor. Sahnede orkestrayla birlikte koro şefi Çigdem Aytepe yönetiminde Saygun Filarmoni Korosu ve solist sanatçılar Özlem Kılıç (soprano) ve Erdem Kapusuz (bas) da yer alacak.

Konser, Ankara büyükşehir belediye başkanı Mansur Yavaş himayelerinde, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı ortaklığıyla halka açık olarak gerçekleştirilecek.

AGO, pandemi döneminde değerli bir sosyal sorumluluk projesi başlatmıştı ve Harika Gençler dosyası çerçevesinde kendilerine de -orkestra direktörü Yağız Oral ve daimi şef Murat Ömür Tuncer’e- yer vermiştim. AGOFON Kültür Sanat Projesi kapsamında şimdiye kadar toplanan belgelenebilir 180.425 TL ile öncelikle 100’den fazla profesyonel genç müzisyene emeklerini hakka dönüştürecekleri bir iş sahası yaratıldı. Sayın Ruşen Güneş anısına organize edilen Güneş Çocuklar adı altında söz konusu müzisyenlerin “ücretsiz” olarak faydalanabileceği gezici bir ses kayıt stüdyosu kuruldu. Güneş Çocuklar ağı içerisinde birçok müzisyenle yaptığım söyleşiler önümüzdeki dönemde de devam edecek.

Ayrıca, AGOFON müzisyenlerinin ücretsiz olarak faydalanabileceği video ve fotoğraf çekimi için gerekli olan insan gücü ve ekipmanlar temin edildi. Detaylı bilgi için [ https://agofon.com/teknik-hizmetler ]

AGOFON “açık kaynaklı” bir kültür sanat modeli olarak tanıtılıyor. Destekçiler tamamen simgesel olan bazı ürünleri, belli ücretler karşılığında satın alıyorlar ve elde edilen gelir, ilk etapta belirlenen genç sanatçılara aylık maaş olarak aktarılıyor. “Sanatçıların geçim derdi olmadan özgürce sanatlarını icra edebilmeleri, bir ülkenin gelişmişlik düzeyini en iyi şekilde gösteren unsurlardan biri olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla özellikle bu gibi durumlarda, genç sanatçıların sıkıntılarına kulak verebilmek ve onların ses olabilmek, hepimizin ortak amacı olmalıdır” demişti genç orkestra direktörü Yağız Oral kendisiyle yaptığım bir söyleşide.

Murat Ömür Tuncer ile yaptığım bir söyleşide ise, AGOFON’u tanıtırken; “AGOFON aslında şeffaf, sanatsal kimliği yüksek, hukuki olarak tüm gereklilikleri tamamlanmış bir alternatif kültür sanat modelidir. Bugün AGOFON’un ikinci etabındayız ve proje kapsamında emeğini hakka dönüştürerek çalışan, üreten yüzden fazla genç müzisyen var. Toplamda dört etaptan oluşan projenin nihai sonuca varması için önümüzde beş ila yedi yıllık bir süreç var. Bunun için ekibimizle çalışmalara devam ediyoruz” şeklinde bir bilgi paylaşmıştı:

Gelelim AGOFON’a kaydedilen diğer ilerlemelere… Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne AGO olarak biri yaylı çalgılar orkestrası ve diğeri senfoni orkestrası kadrosuyla iki, Sevda-Cenap AND Vakfı’na ve Varlık Lisesi’ne de birer tane olmak üzere iki oda müziği; toplamda 4 Dijital Konser kaydeden AGO, bu konserlerle birlikte Kasım 2021 tarihinde yeni sanat sezonunun bir ürünü olarak sunacağı Dijital Sahne ve AGOtölye çerçevesinde, orkestranın solisti Elvin Hoxha Ganiev (keman) ile kaydettiği Bach’ın La Minör Keman Konçertosu’nun da ses ve video kayıtlarını tamamladı. Youtube üzerinden kamuya açacakları Dijital Sahne ve AGOtölye projeleri için şimdiye dek aralarında çeşitli konserler, prova görüntüleri, atölye çalışmaları, seminerler ve çeşitli söyleşilerin bulunduğu toplam süresi 1500 dakikayı bulan video içerikler, katkıda bulunan sanatçıların da desteğiyle, hazırlandı.

Şu ana dek başta Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş olmak üzere, Enver Aysever, Metin Uca, Sevinç Erbulak, Demir Demirkan, Cengiz Bozkurt, Gürer Aykal, Tülay Günal, Gülsin Onay, Ersin Korkut, Cem Mansur, Bülent Parlak, Reha Özcan, Emrah Elçiboğa ve Orhan Aydın gibi isimler bu kolektif sorumluluk projesine destekte bulundu.

AGOFON’a DESTEKTE BULUNMAK ARTIK ÇOK KOLAY!
Projeye destek olmak için: https://reward.fonbulucu.com/destek-ol/ryeR6MEnfZYxgXoqO9LQ_2

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s